Erişilebilirlik

Trump’tan Ukrayna Krizi Mesajı: ‘Hoşuma Gitmedi’


ABD Başkanı Donald Trump, Mississippi’de yapacağı iki miting öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başkan, Rusya’nın, üç Ukrayna gemisini alıkoyması sonrasında patlak veren krize değindi, “Olanlar hoşuma gitmedi” dedi, Avrupalı liderlerle çözüm için çalıştıklarının mesajını verdi.

Rusya, batı ülkelerinden ve NATO’dan üç Ukrayna gemisinin bırakılması yönündeki çağrılara kulak tıkamış, Kiev’i batılı müttefikleriyle çatışmayı kışkırtmakla suçlamıştı.

Trump: “İklim raporuna inanmıyorum”

Trump, Beyaz Saray’dan ayrılmadan önce basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Trump’ın gündeminde Beyaz Saray’ın çok sayıda araştırmaya dayanarak hazırladığı iklim raporu da vardı. Şükran Günü açıklanan raporda iklim değişikliğiyle mücadele edilmediği takdirde ekstrem hava koşullarının Amerika’da daha çok etkili olmaya başlayacağı ve bunun maliyetinin artacağına vurgu yapılıyordu.

Trump yönetimi raporu Şükran Günü açıklaması sebebiyle eleştirilmişti. ABD Başkanı Donald Trump “Raporu okudum. Ekonomik etkilerinin bu kadar tahrip edici olacağına inanmıyorum” dedi.

Cuma günü yayınlanan raporda küresel ısınma kaynaklı aşırı hava olaylarının şimdiden daha sık, yoğun, yaygın ya da uzun süreli yaşanmaya başladığı belirtilmişti. Raporda son yıllarda tahribat gücü yüksek hava olaylarının rekor kırdığının ve bu hava olaylarının 2015’ten bu yana 400 milyar dolara mal olduğunun altı çizilmişti.

Başkan Trump geçtiğimiz yıl Amerika’nın 2015 tarihli Paris İklim Anlaşması’ndan çekilme kararını duyurmuştu.

Trump’ın gündeminde İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkış süreci yani Brexit de vardı. Trump, Brexit anlaşmasının İngiltere’nin ABD ile ticaretini zorlaştırabileceğini söyledi. Trump “İngiltere’nin bizimle ticaret yapma imkanı olacak mı, olmayacak mı buna ciddi şekilde bakılmalı. Anlaşma metnine bakılırsa, bizimle ticaret yapamayabilirler. Bu iyi bir şey olmaz. Böyle bir şey istediklerini sanmıyorum” dedi.

Amerikan otomobil firması General Motors (GM) Amerika’da beş üretim tesisini kapatacağını ve çalışan sayısını azaltacağını açıklamıştı. Trump’ın gündeminde bu konu da vardı. ABD Başkanı gazetecilere yaptığı açıklamada General Motors’un bu kararından memnun olmadığını belirtti.

General Motors’un CEO’su Mary Barra ile bu düşüncesini paylaştığını, Barra’nın da kendisine Chevrolet Cruze modelinin üretiminin durdurulmasının gümrük vergileriyle alakalı olmadığını, satış rakamlarının düşmesinden kaynaklı olduğunu söylediğini aktardı. Trump da General Motors’a “İyi satan bir model üretin ve yeniden Ohio’ya girin” mesajını verdi.

Trump: “Yeni bir uluslararası kanal kurulabilir”

Başkan Trump’tan bir diğer çarpıcı açıklama da Twitter üzerinden geldi. Bir süredir Beyaz Saray muhabirinin akreditasyonunun askıya alınması kriziyle gündemde geniş yer tutan CNN’e bir kez daha yüklendi. Kanalın ABD içinde pek başarılı olmadığını ancak uluslararası alanda çok az rakibinin olduğunu savunarak Amerika’yı dünyaya daha iyi anlatacak bir kanalın kurulması önerisini gündeme getirdi.

ABD Başkanı Trump, “CNN'in dünyada ABD'yi yanlış ve adil olmayan şekilde yansıtan güçlü bir sesi var. Bir şey yapılmalı. Buna gerçekte nasıl harika olduğumuzu dünyaya gösterecek bir kanal kurulması olasılığı dahil” mesajını paylaştı.

XS
SM
MD
LG