Erişilebilirlik

Trump'tan TikTok'la İş Yapmayı Yasaklayan Kararname


ABD Başkanı Donald Trump, Çinli iki mobil uygulama üreticisi firmayla iş yapmayı yasaklayan bir başkanlık kararnamesi imzaladı.

Söz konusu kararname uyarınca Amerikan şirketlerinin video paylaşım platformu Tiktok uygulamasının üreticisi ByteDance şirketi ve mobil mesaj uygulaması WeChat’in üreticisi Tencent şirketleriyle iş yapmaları yasaklanmış oldu. Söz konusu kararname 45 gün içerisinde yürürlüğe girecek.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, günlük basın brifinginde, ABD'nin kararnamesine ilişkin kısa bir değerlendirmede bulundu ve bu karara tamamen karşı olduklarını söyledi. Wenbin, Çin hükümetinin Çinli firmaların hakkını savunacağını da dile getirdi.

Uzmanlar, Başkan Trump’ın anayasal olarak bu şekilde bir yasak getirip getiremeyeceğinin net olmadığını belirtiyor.

Söz konusu karar, her iki uygulamanın da ABD’li kullanıcıların şahsi bilgilerini toplayıp, bunları Çin istihbarat kurumlarıyla paylaşıp paylaşmadığı tartışmalarının ardından alındı.

Her iki firma da kullanıcı bilgilerini Çin hükümetiyle paylaşmadıklarını söylüyor.

Siber güvenlik uzmanları, TikTok uygulamasında kişisel verilerle ilgili henüz tespit edilmiş bir açık olmadığını dile getiriyor.

Öte yandan Çin hükümetinin, Başkan Trump’ın imzaladığı bu kararnameye misillemede bulunması bekleniyor. Dün de ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, online mobil uygulama mağazalarının, Çinli şirketlerin uygulamalarını güvenlik gerekçesiyle ABD’de satmasına izin vermeyeceklerini söylemişti.

ABD Senatosu da dün federal çalışanların, hükümet tarafından kendilerine tahsis edilen cihazlara TikTok uygulamasını indirmesini yasaklayan bir kararı kabul etti.

XS
SM
MD
LG