Erişilebilirlik

Trump’tan Şahin Dış Politika Çıkışı


Donald Trump

Cumhuriyetçi Partili Başkan aday adayı Donald Trump, Amerikan dış politikasının tamamen faciaya döndüğünü ve ciddi şekilde değişmesi gerektiğini açıkladı.

New Yorklu emlak milyarderi, eski reality-show sunucusu Donald Trump, seçim kampanyasına başlamasından bu yana kapsamlı bir dış politika vizyonu sunmamıştı. Washington’da bir otelde 38 dakika boyunca konuşan Trump, daha önce de dile getirdiği benzer şahin vizyonu ortaya koydu, Başkan Barack Obama’nın dış politikasını, bir dönem Obama yönetiminin dışişleri bakanlığını yapan ve seçimlerde muhtemel rakibi olması beklenen Hillary Clinton’ın kararlarını sert bir dille eleştirdi.

Obama ve Clinton’u “sorumsuz, idaresiz ve amaçsız” bir dış politika izlemekle suçlayan Trump, mevcut yönetimin “vizyonsuz, amaçsız ve stratejisiz” olduğunu öne sürdü.

Trump’ın açıklamalarını derhal yanıtlayan Beyaz Saray, Obama’nın 2009’da göreve gelmesinden bu yana Amerika’nın “daha güçlü ve daha güvende” olduğunu savundu.

Cumhuriyetçi aday aynı zamanda bu partiden başkanlık yapan George W. Bush’u da 11 Eylül saldırılarından sonra ülkeyi Irak’ta yıllarca savaşa sokmasından dolayı, adını vermeden eleştirdi.

‘IŞİD’in günleri sayılı’

Cumhuriyetçi Parti’nin en çok delege kazanan adayı olan Donald Trump, Amerika’nın Batı demokrasisi olmaya hiçbir ilgi duymayan ya da deneyimi olmayan Ortadoğu ülkelerini Batı demokrasisi haline getirmeye çalışarak büyük hata ettiğini savundu. Trump Amerika’nın bu ülkelerin kurumsal yapısını bozarak, ortaya iç savaş ve radikalizmin çıkmasına, binlerce Amerikalı’nın öldürülmesine yol açtığını söyledi.

Başkan seçilmesi durumunda IŞİD’i yok edeceğini söyleyen Trump, IŞİD’le mücadelede bölge ülkelerine destek olacağını söyledi, ancak bu ülkelerin Amerika’ya “iyi davranmasını” şart koştu.

Amerika’nın kronik ticaret açığını giderecek tek aday olduğunu iddia eden Trump, Amerika’nın müttefiklerinin kendilerine artık güvenmediğini, rakiplerinin de artık kendilerini ciddiye almadığını, Obama’nın Küba ve Suudi Arabistan ziyaretlerinde havaalanında bile karşılanmadığını söyledi.

Donald Trump, “Amerika eskisi gibi güçlü olacak, güvenilir olacak ve dost olacak” diye konuştu.

Öte yandan Trump’ın Washington Mayflower Oteli’ndeki konuşması sırasında bir protestocu salon dışına çıkarıldı.

Trump aylardır devam eden siyasi kampanyası boyunca, Başkan seçilmesi durumunda bir dizi önlem alacağını söylemişti. Bunlar arasında Amerika’ya Meksika sınırı üzerinden gelen kaçak göçü önlemek için sınıra duvar çekip bunu Meksika hükümetine ödetme, ülkedeki 11 milyon kaçak yabancıyı sınır dışı etme, Müslümanlar’ın Amerika’ya girişini geçici olarak yasaklama gibi vaatler bulunuyordu.

Trump ara sıra İran’ın nükleer programını önlemek amacıyla varılan anlaşmayı yeniden müzakere edeceğini, Obama yönetiminden daha iyi Transatlantik ve Pasifik ticaret anlaşmaları imzalayacağını, müttefik devletleri korumanın bedelini yine bu ülkelerden çıkartacağını, Amerika’nın NATO içindeki rolünü yeniden gözden geçireceğini söylemişti.

Donald Trump ayrıca Japonya ve Güney Kore’nin nükleer silah edinmesine karşı olmadığını, Obama yönetiminin yasakladığı işkence yöntemini de onayladığını söylemiş olsa da dış politika konuşmasında bunlardan söz etmedi.

XS
SM
MD
LG