Erişilebilirlik

Trump'tan Yardımcılarına Tweet Bombardımanı


Başkan Donald Trump hafta ortasında kamuoyuna açıklanan Rusya soruşturması raporuyla ilgili eleştirilerini, soruşturmada işbirliği yapan eski ve mevcut yardımcılarıyla Beyaz Saray personeline çevirdi.

Palm Beach, Florida’daki yazlığından bir dizi Twitter mesajı atan Trump, Rusya soruşturmasını yürüten özel savcı Robert Mueller’la işbirliği yapan, ifade veren bu kişilere ateş püskürdü; raporda kendisi ve Beyaz Saray’la ilgili geçen olumsuz açıklamaları argo bir ifadeyle “tam saçmalık” diye niteledi.

Trump’ın tweet mesajlarındaki hedefinde Mueller’a yeminli ifade veren, Başkan’ın Rusya soruşturmasını durdurmaya ya da etkilemeye çalıştığını ve Beyaz Saray’ı yalan ve hile kültürünün sardığını söyleyen kişiler vardı.

Trump, Twitter mesajlarında, “18 Öfkeli, Trump düşmanı Demokrat (Partili) tarafından kaleme alınan bu Çılgın Mueller Raporu’nda ifade veren kişilerin açıklamaları uydurma ve tamamen yalandır” diye yazarken, argo ifadeyle “yalnızca kendilerini aklamak, beniyse karalamak için verdikleri ifadeler tam saçmalık” diye devam ediyor.

Trump bu mesajları atmadan 24 saat öncesine kadar Mueller raporunu öven açıklamalar yapmış, raporun kendisini temize çıkardığını iddia etmişti. Trump’ın üst düzey danışmanlarından Kellyanne Conway de, Mueller raporu kamuoyuna açıklandığında Başkan’ın seçildiği günden bu yana yaşadığı “en iyi gününde” olduğunu söylemişti.

Trump’a yakın kaynaklar, raporun sonuçlarının her ne kadar kendisini temize çıkardığını hissetse de Başkan’ın, raporda kendisi aleyhinde ifade verenler hakkında ihanete uğradığını düşündüğünü kaydediyor. Ancak bu kişilerin hepsinin yeminli ifade vermiş olmaları, doğruyu söylediklerinin teminatı olarak gösteriliyor. Aynı zamanda bu kişiler özel savcı Mueller’a tam işbirliği yapmaları için yine çalıştıkları Beyaz Saray tarafından görevlendirilmişti.

Trump’ın Twitter üzerinden gösterdiği bu tepkiler, tamamen şaşkınlıkla karşılanmadı. Soruşturmada ifade veren Beyaz Saray personeli, daha Mueller raporu kamuoyuna açıklanmadan günler öncesinde ifadelerinin rapora nasıl yansıtılacağı ve bu içeriklerin Başkan’la aralarını bozup bozmayacağı konusunda büyük kaygı içindeydi.

Robert Mueller 2 buçuk yıllık soruşturması sonucunda oluşturduğu raporda Trump ve seçim kampanyasının Rusya’yla seçim sonuçlarını etkileme konusunda işbirliği yapmadığı sonucuna varmış ve Başkan aleyhine adaleti engellemeye çalıştığı yönünde ayrı soruşturma açılmasına gerek duymamıştı. Bununla birlikte 448 sayfalık raporun içeriği, Başkan Trump hakkında karalayıcı bir imaj yaratmaya yetti. Raporda Trump’ın, başkanlığına zarar geleceği kaygısıyla Rusya soruşturmasını engellemek amacıyla tanıkları işbirliği yapmaktan caydırmaya, yardımcılarını kamuoyunu yanıltmaya ikna etmeye çalıştığına yönelik ifadeler mevcut.

Buna rağmen Trump, tamamen uydurma diye nitelediği soruşturmanın 30 milyon dolara mal olduğunu ve bir daha bu durumun yaşanmaması gerektiğini savundu. ​

Romney: “Beyaz Saray’daki durum mide bulandırıcı”

Cumhuriyetçi siyasetçiler raporun içeriğiyle ilgili sessizliklerini korusa da Trump karşıtı Cumhuriyetçi Partili senatör Mitt Romney, yönetime ağır eleştiriler yöneltti. Romney yaptığı açıklamada, “Başkan dahil, en yüksek makamdaki bireylerin bu denli yaygın sahtekarlık ve yalancılık içinde olmasının midesini bulandırdığını” söyledi.

Romney açıklamasına, “Raporda yazanlar, ülkemizin kurucularının arzu ve ilkelerinden ne denli saptığımızın ayıltıcı bir şekilde ortaya çıkması” şeklinde devam etti.

Trump Mitt Romney’nin açıklamalarına yine Twitter üzerinden verdiği tepkide, “Eğer Romney, benimle mücadelede harcadığı enerjiyi Barack Obama’ya karşı harcasaydı (belki) seçimi kazanırdı” diye yanıt verdi. Romney 2012 yılında Cumhuriyetçi Parti adayı olarak dönemin Başkanı Barack Obama’ya karşı yarışmış, ancak Obama’nın ikinci kez seçilmesine engel olamamıştı.

“İtaat etmedikleri” için Trump’ı kurtarmışlar

Mueller raporuna göre Trump’ın “başını derde sokmaktan kurtulmasının” tek bir nedeni bulunuyor. O da, “çevresindeki kişiler Başkan’ın emirlerini yerine getirmedi ve taleplerine boyun eğmedi. Bu şekilde (Trump’ın) soruşturmayı engelleme çabaları başarıya ulaşmadı” açıklamasında belirtiliyor.

Bununla birlikte Trump’ı korumaya çalışmış olmaları, yardımcılarını Başkan’ın gazabından kurtarmaya yetmemiş gibi görünüyor.

Donald Trump’ın en öfkelendiği kişilerden biri, eski Beyaz Saray avukatlarından Don McGahn. Mueller’ın soruşturma ekibiyle 30 saat harcayan McGahn’ın adı raporda defalarca geçiyor.

Mueller’ın kaleme aldığı rapora yansıtılan ifadelerden birinde, Trump’ın McGahn’ı evine çağırdığı ve kendisine Mueller’ın görevine son verilmesi sürecini başlatması yönünde talimat verdiği belirtiliyor. Bunun üzerine devamında McGahn’ın şaşkınlık içinde yerinden fırlayarak istifa tehdidinde bulunduğu, böyle bir girişimin Watergate skandalındaki kadar ağır sonuçlar doğuracağı yönünde Başkan’ı uyardığı kaydediliyor.

XS
SM
MD
LG