Erişilebilirlik

Trump’tan Gani’ye Taziye Telefonu


Amerika Başkanı Donald Trump saldırı sonrası Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani’yi aradı, saldırıda ölenler ve yaralananlar için taziye dileklerini dile getirdi.

Trump saldırıyı kınadı ve olaya ilk müdahale eden ekipten de övgüyle bahsetti.

Trump ayrıca Afgan güvenlik güçlerinden de övgüyle bahsetti.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada Kabil’deki Amerikan Büyükelçiliği’nin Afgan yetkililer ve Koalisyon güçleriyle birlikte yaralılara yardım ettiği ve olayın sorumlularını bulmak için Afgan hükümeti ile ortak çalıştığı kaydedildi.

Afganistan, başkent Kabil’de 90 kişinin hayatını kaybettiği ve 450’den fazla kişinin de yaralandığı saldırı sonrasındayas tutuyor. Kabil belediye başkanı patlamanın 4 km’lik bir alanda zarara neden olduğunu ve çok kişinin hastanelerde yakınlarından haber beklediğini kaydetti. Perşembe, gün boyunca Kabil genelinde cenaze törenleri düzenlendi.

Saldırı Kabil’de güvenli bölge olarak bilinen elçiliklerin bulunduğu alanda meydana geldi. Hayatını kaybedenlerin çoğu aralarında kadın ve çocukların da olduğu siviller. Afgan güvenlik güçleri de hayatlarını yitirenler arasında.

Saldırının sorumluluğunu henüz üstlenen yok.

İçişleri Bakan Yardımcısı, patlayıcıların kanalizasyon temizleme kamyonuna yerleştirildiğini belirtti.

Patlama 5 metre derinliğinde bir çukur oluşturdu. Başta Alman Büyükelçiliği olmak üzere bölgedeki birçok elçilik binası zarar gördü.

Kabil Belediye Başkanı Abdullah Habibzai, maddi hasarın 1,5 milyon doları bulduğunu ve bu rakamın artabileceğini kaydetti.

Belediye başkanı, 200 kamyon dolu enkazın bölgeden çıkartıldığını belirtti.

Bu arada hala Kabilli’ler kayıp yakınlarını hastanelerde arıyor.

Muhammed Sarwar da hastanenin acil servisinde kayıp olan kuzeni Habibullah’ı ağlayarak bekliyor.

Sarwar, “Bu Habibiullah’ı aramamızın ikinci günü, bütün hastanelere baktık ve hala onu bulamadık” dedi.

Amerikan askerlerinin müdahil olduğu en uzun savaş olan Afganistan’da şiddet azalma işaretleri göstermiyor. IŞİD’in savaşa katılmasından dolayı şiddet daha da artmış durumda.

XS
SM
MD
LG