Erişilebilirlik

Trump: ‘Suudi Yatırımlarını Durdurmaya Gerek Yok’


Başkan Donald Trump, İstanbul’daki Suudi Arabistan başkonsolosluğuna girdikten sonra kendisinden haber alınamayan muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı’yla ilgili açıklamalarda bulundu. Trump, Suudi Arabistan’la ekonomik ilişkileri bozmak istemediğinin işaretlerini verdi.

Beyaz Saray’daki bir imza töreninden sonra yaptığı açıklamada Trump, “Büyük yatırımları sona erdirmek istemiyorum” dedi ve bu ülkeyle imzalanan 110 milyar dolarlık anlaşmayı iptal ederek bundan Çin veya Rusya’nın pay almasını istemediğini dile getirdi. Suudi Arabistan’a silah satışını azaltmaya istekli olmadığını belirten Trump, “Eğer ABD satmazsa Suudiler Rusya ve Çin’den silah alırlar diye konuştu.

“Türk ve Suudi hükümetleriyle birlikte çalışıyoruz”

Trump, ayrıca Kaşıkçı soruşturmasında Türk ve Suudi hükümetleriyle birlikte çalıştıklarını söyledi.

Trump, bu açıklamalarından hemen önce de yine Beyaz Saray’da basının karşısına çıkmış ve Suudi Arabistan’la yaşanan durumu çözmenin “yatırımları durdurmaktan başka yolları da” olduğunu söylemişti.

Trump, Cemal Kaşıkçı’yla ilgili en kısa zamanda bir rapor beklediklerini de kaydetmiş ancak ayrıntı vermemişti.

Trump sabah Fox News'a yaptığı açıklamada da, Kaşıkçı'yla ilgili soruşturmada müfettiş görevlendirdiklerini belirterek, “Orada soruşturma ekibimiz var. Türkiye’yle ve açıkçası Suudilerle birlikte çalışıyoruz” demişti.

Ancak Anadolu Ajansı'na açıklama yapan diplomatik kaynaklar, soruşturmada ABD tarafının müfettiş görevlendirdiği bilgisinin doğru olmadığını kaydetti.

Washington Post’a köşe yazıları yazan Kaşıkçı’nın öldürülmüş olabileceğinden endişe ediliyor.

Kaşıkçı’nın konsolosluk binasına girdiğini ve ama çıkmış gibi görünmediğini ifade eden Trump, “Konuya çok ciddi eğiliyoruz. Bundan hiç de hoşlanmadım. İşi çok sıkı tutuyoruz. Neler olduğunu öğrenmek istiyoruz” mesajlarını vermişti

Trump, Washington Post gazetesinde yer alan, Amerikan istihbaratının Suudiler’in Kaşıkçı’yı ele geçirme planını tespit ettiği yönündeki iddiasının sorulması üzerine, “Bu çok üzücü bir şey olur ve muhtemelen çok yakın bir gelecekte bunu öğreneceğiz” diye konuşmuştu.

ABD-Suudi Arabistan ilişkilerini “mükemmel” olarak niteleyen Trump, gazetecinin ortadan kaybolmasının bu ilişkileri tehlikeye atma ihtimalinin olup-olmadığının sorulması üzerine de, “Neler olduğunu öğrenmem gerekiyor” ifadesini kullanmıştı.

ABD Dışişleri: "Elimizde somut veri olana kadar bekleyeceğiz"

İstanbul’daki Suudi Arabistan konsolosluğu ziyareti sonrasında kendisinden haber alınamayan Suudi muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı konusu Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Heather Nauert’in basın toplantısında gündeme geldi. Sözcü “Elimizde somut veri olana kadar bekleyeceğiz” mesajını verdi.

Nauert’e Amerika’nın Türkiye’de soruşturma ekibinin olup olmadığı soruldu. Sözcü “Amerika Türkiye’ye soruşturmada destek teklifinde bulundu. Ekip var mı yok mu bu konuda ben bilgi veremem” derken, gazetecilere sorularını Adalet Bakanlığı’na yöneltmeleri gerektiğini söyledi.

Dışişleri sözcüsü, “Kaşıkçı’ya ne olduğunu hala bilmiyoruz. Akıbeti konusunda endişeliyiz. Her gün çıkan haberler spekülasyon ve dedikodu dolu. Elimizde somut veri yok. Olana kadar bekleyeceğiz. Soruşturma devam ediyor, bunu bekleyeceğiz” dedi.

Washington Post gazetesi, Suudi yetkililerin Kaşıkçı’nın yakalanmasına yönelik planı tartıştıkları görüşmenin Amerikan istihbaratı tarafından tespit edildiği iddiasına yer vermişti. Dışişleri sözcüsü, bu iddianın sorulması üzerine, “İstihbarat konularında Dışişleri Bakanlığı olarak yorum yapmıyoruz” demekle yetindi.

BM'den Suudi yetkililere "soruşturmalarda tam işbirliği" çağrısı

Öte yandan, Kaşıkçı’nın akıbetiyle ilgili soruşturma çağrılarına Birleşmiş Milletler (BM) de dahil oldu.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric düzenlediği brifingde, BM'nin Suudi hükümeti yetkililerine, gazeteci Kaşıkçı'yla ilgili yürütülecek soruşturmalarda tam işbirliği yapmaları yönünde çağrıda bulunmaya devam ettiğini kaydetti.

Sözcü Dujarric, Suudilerin Türk yetkililerle işbirliği yapmasını ümit ettiklerini söyledi. BM'nin soruşturmalara dahil olmayacağını belirten Dujarric, Türk ve Suudi yetkililerle Kaşıkçı konusunda görüştüklerini ifade etti.

Katkı: Can Kamiloğlu

XS
SM
MD
LG