Erişilebilirlik

‘Trump Suriye'ye Yeniden Saldırı Düzenleyebilir ’


ABD’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Nikki Haley, Başkan Donald Trump’ın gerekirse Suriye’ye yeni saldırılar düzenleyebileceğini söyledi.

Haley, Başkan Trump’ın Suriye’de daha fazlasını yapması gerekiyorsa yapacağını belirterek bundan sonra olacakların herkesin Suriye'de olanlara nasıl tepki gösterdiğine bağlı olacağını ifade etti. Haley, Trump’ın Suriye konusunda böyle bir durumda yerinde durmayıp gereken neyse onu yapacağını belirtti.

Haley, CNN televizyonunda Jake Tapper’ın sunduğu "State of the Union" programında canlı yayına katıldı. Haley, ABD’nin Suriye’ye düzenlediği saldırı ve ABD’nin Suriye politikasıyla ilgili olarak Tapper’ın çeşitli sorularını yanıtladı.

Haley, Tapper’ın "Suriye'de rejim değişikliği ABD'nin politikası mı?" sorusunu, “ABD’nin Suriye konusunda, Başar Esat’ı devirmenin dışında da birden fazla öncelikleri var. Bunların başında terör örgütü IŞİD ile mücadele etmek” diye yanıtladı.

ABD’nin bir diğer önceliğinin de Esat rejimi olduğunu belirten Haley, “Esat iktidardayken Suriye’de siyasi bir çözüm sağlanamaz. Suriye’de Esat iktidardayken siyasi çözümün gerçekleşme olasılığı yok. Duruma ve Esat’ın yaptıklarına bakacak olursanız Esat yönetiminde olan bir idareyle siyasi bir çözüm bulunamaz. Esat ile barışçıl ve istikrarlı bir yönetim görmek zor" dedi.

‘İran’ın Suriye’de etkinliğini sona erdireceğiz’

Haley, ABD’nin üçüncü önceliğinin de Suriye’de İran’ın var olan etkinliğini sona erdirmek olduğunu söyledi. Suriye’de durumun oldukça karışık olduğunu belirten Haley, bu konuda soruların kolaylıkla yanıtlanmayacağını kaydederek, ABD’nin son önceliğinin de Suriye’de kalıcı siyasi bir çözümü sağlamak olduğunu söyledi.

Haley, ABD’nin Suriye’ye düzenlediği füze saldırısının ardından Cuma günü Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde düzenlenen özel oturumunda "ABD dün gece çok ölçülü bir adım attı. Suriye'de meydana gelen dehşeti durdurma ve siyasi bir çözüm bulmak için tüm uygar ulusların çaba göstermesinin zamanı geldi" diye konuşmuştu.

Bu arada, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı H.R. McMaster da, Amerika'nın Suriye'de rejim değişikliğini görmeyi istediğini söyledi ancak bunun için tek taraflı bir adım atmayacağının işaretini verdi.

Fox News kanalına konuşan McMaster, "Esat rejimi iktidarını sürdürdüğü müddetçe siyasi çözüm çok zor. Bu değişimi biz yaratacağız demiyoruz. Dediğimiz şu; diğer ülkeler kendilerine bazı zor soruları sormalılar. Rusya, kendi halkına toplu katliamlar yapan bu katil rejimi neden destekliyoruz diye kendisine sormalı" dedi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Giuliani Büyük Jüri Karşısında İfade Verdi - 17 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:44 0:00
XS
SM
MD
LG