Erişilebilirlik

Trump Savunma Bakanlığı’na Shanahan’ı Aday Gösterecek


ABD Başkanı Donald Trump Savunma Bakanlığı’na bu görevi vekaleten 1 Ocak’tan bu yana yürüten Patrick Shanahan’ı aday gösterecek.

Trump savunma bakanlığı için bu tercihiyle savunma şirketlerinde kariyer yapmış bir isimi Pentagon’un başına getirerek bir geleneği de bozmuş oluyor.

Beyaz Saray sözcüsü Sarah Sanders yaptığı yazılı açıklamada Shanahan’ın son aylarda Savunma Bakanlığı’na liderlik etmek için “kalifiye ötesi” olduğunu gösterdiğini belirtti.

56 yaşındaki Patrick Shanahan savunma sanayinde tecrübeli bir isim. 1986 yılında dünyanın en büyük uçak üreticisi konumundaki Boeing’de göreve başlayan Shanahan 30 yıllık Boeign kariyeri boyunca şirketin Dreamliner uçakları projesinde çalışmıştı. Shanahan Boeing Füze Savunma Sistemleri’nin genel müdürlüğünü de yapmış, Apache, Chinook ve Osprey gibi askeri hava araçları projelerinde de çalışmıştı.

Patrick Shanahan Başkan Trump’ın Suriye’den ABD askerlerini çekme kararının ardından istifa eden Jim Mattis’in istifasının ardından Savunma Bakanlığına vekaleten getirilmişti.

Patrick Shanahan Beyaz Saray’dan kendisinin savunma bakanlığına aday gösterileceğinin açıklanmasının ardından “Başkan Trump’ın bugün beni aday göstereceğini açıklamasından onur duydum. Senato tarafından onaylanmam halinde, Ulusal Güvenlik Stratejimizin agresif şekilde uygulanmasını sürdüreceğim” açıklamasını yaptı. Shanahan ABD ordusunu modernize etme çabalarını da sürdüreceğini söyledi.

Pentagon genel müffettişi Shanahan hakkında Pentagon toplantılarında Boeing’in pazarlamasını yaptığı iddiasıyla soruşturma başlatmış, Shanahan iddiaların desteklenmemesi üzerine aklanmıştı.

Shanahan Savunma Bakan Vekili olarak ilk gününde yani 1 Ocak’ta yaptığı konuşmada ABD ordusunun sivil liderlerine Çin’e odaklanılması gerektiğini söylemişti.

Pentagon’da göreve başlamadan önce askeri politikalar konusunda nispeten tecrübesiz olarak nitelenen Shanahan Şubat ayında ilk kez Afganistan ve Irak’ı ziyaret etmişti.

Patrick Shanahan’ın Senato tarafından onaylanması halinde önünde İran’la yaşanan gerilim, Trump yönetiminin Venezuela stratejisi, Rusya tehdidi, Çin ile rekabet, Kuzey Kore ile gerilim gibi önemli dosyalar olacak.

Patrick Shanahan’ın Türkiye ile ABD arasında yaşanan S-400 gerginliğiyle F-35 restleşmesinin yanı sıra Suriye’de güvenli bölge oluşturulması konularında da Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile mesaisi olmuştu.

Patrick Shanahan Ankara’nın Rusya’dan satın aldığı S-400 savunma sistemiyle ilgili olarak geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada Amerika’nın S-400 konusunda pozisyonunun değişmediğini vurgulamış, Türkiye ile iletişim ve koordinasyonun bundan 2-3 ay öncesine kıyasla daha iyi olduğunu söylemişti.

Geçtiğimiz hafta F-35 savaş uçaklarının üretici firması olan Lockheed Martin’in yöneticileriyle bir araya geldiğini belirten Shanahan F-35 konusunda “Türkiye eğer Türkiye S-400 kararında kararlı ise biz de Türkiye’den bu projeyi çıkarmak zorunda kalırız” mesajını yinelemişti.

XS
SM
MD
LG