Erişilebilirlik

‘Trump’ın Seçim Kampanyasında Casusluk Oldu'


Amerika Adalet Bakanı William Barr, Amerika’daki istihbarat servislerinin Başkan Donald Trump’ın 2016 seçim kampanyasına yönelik casusluk faaliyetinde bulunduğunu düşündüğünü belirtti ve bu istihbaratın yasal olarak yapılıp yapılmadığına bakacağını söyledi.

“Bence casusluk oldu” diyen Barr, “Ancak sorun bunun uygunca yapılıp yapılmadığı. Bunun hukuka uygun yapılıp yapılmadığı ve ben uygunsuz yapıldığını söylemiyorum. Ben kuralların ihlal edildiğini söylemiyorum fakat buna bakmanın önemli olduğunu söylüyorum. Özellikle FBI için konuşmuyorum ama daha geniş çerçevede istihbarat servislerinden bahsediyorum. Bence bir siyasi kampanya üzerinde casusluk büyük bir mesele” dedi.

Barr, Özel Savcı Robert Mueller’ın Rusya soruşturmasının redakte edilmiş halinin gelecek hafta yayınlanacağını da kaydetti.

Barr bu açıklamaları Senato’da bütçe konulu komisyon oturumunda yaptı.

Başkan Donald Trump da gün içinde Mueller soruşturmasıyla ilgili açıklamalar yaptı. Beyaz Saray bahçesinde gazetecilere konuşan Trump, Barr’la soruşturmanın kaynağının takibi konusunda konuştuğunu kaydetti.

Trump, Mueller tarafından yürütülen soruşturmanın “darbe girişimi” olduğunu da iddia etti.

Amerika’daki istihbarat servisleri daha önce Trump’ın seçim kampanyası değil Rusya’yla ilgili casusluk yaptıklarını belirtmişlerdi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump'ın Evinde Aramaya Onay Adalet Bakanı'ndan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG