Erişilebilirlik

'ABD'de En Çok Etkilenen Eyaletlere İç Hat Uçuşları Durdurulabilir'


ABD Başkanı Donald Trump, ülkede Corona virüsü salgınının en fazla görüldüğü eyaletlere iç hat uçak seferlerinin durdurulabileceğini söyledi. Trump "Önümüzdeki günler korkunç olacak" mesajını yineledi.

Başkan Donald Trump, Corona salgınıyla mücadele için oluşturduğu ekiple birlikte Beyaz Saray'da düzenlediği basın brifinginde, ABD içinde Corona virüsü vaka sayısının yüksek olduğu eyaletlere uçak seferlerinin durdurulması seçeneğini değerlendirdiklerini belirtti. Ancak “Böyle bir adım atarsanız son derece ihtiyaç duyulan bir sektöre de darbe vurmuş olursunuz” diyerek tereddütünü de dile getirdi. Trump salgın yüzünden talebin azalmasıyla birlikte yurt içi uçuşların sayısının hali hazırda önemli ölçüde azaldığını kaydetti.

“Uçak gemisinden 2 bin 700 denizci tahliye edilecek”

Basın toplantısında, Pasifik Okyanusu'nda ABD toprağı olan Guam Adası’nda demirli bulunan ve en az 90 denizcinin Corona virüsüne yakalandığı belirtilen nükleer uçak gemisi USS Theodore Roosevelt’in durumu da gündeme geldi. Donanma Operasyonları Komutanı Amiral Michael Gilday, Cuma gününe kadar 2 bin 700’den fazla denizcinin gemiden tahliye edileceğini söyledi.

Uçak gemisinin komutanı, ABD Donanması’na yazdığı dört sayfalık mektupta, “Savaşta değiliz. Denizcilerimiz salgın yüzünden boşu boşuna ölmemeli,” diyerek askerlerin gemiden tahliye edilmesi gerektiğini belirtmişti.

ABD ordusunda bugüne kadar 800’den fazla askerde Corona virüsü tespit edildi. ABD ordusunda Corona virüsü sebebiyle ilk can kaybı haberi de Pazartesi günü gelmişti.

Esper: “Salgın askeri kapasitemizi etkilemedi”

Basın toplantısında konuşan ABD Savunma Bakanı Mark Esper da, Corona salgınıyla mücadele kapsamında bakanlık bünyesinde alınan tedbirlere değindi. Esper, sosyal mesafe ve hijyen kurallarını uyguladıklarını vurguladı.

Esper, uçak gemisi USS Theodore Roosevelt’te yaşanan durumun ve salgının ABD’nin askeri kapasitesini olumsuz etkilemediğinin mesajını verdi.

Savunma Bakanı, “Bütün ABD ordusunu kapatarak sorunu çözelim diye düşünenler var sanırım. Bu uygulanabilir bir şey değil. Bizim bir misyonumuz var. Bu misyon da ABD’yi ve ABD halkını korumak. O nedenle, bu ister uçak gemisi olsun ister tank, daracık yerlerde yaşıyor ve çalışıyoruz. Bu işimizin doğası" ifadelerini kullandı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 25 Haziran-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:16 0:00
XS
SM
MD
LG