Erişilebilirlik

Trump: “Rusya Seçimlere Müdahale Etmiş Olabilir”


Başkan Donald Trump Rusya’nın kendisinin Beyaz Saray’a gelebilmesi için seçimlere müdahale etmiş olabileceğini ama başkalarının da bunu yapmış olmasının mümkün olabileceğini söyledi.

Trump “Sanırım bu Rusya olabilir başka kişiler ya da ülkeler de olabilir. Buna karışmış bir sürü insan olabilir” dedi. Trump bu açıklamayı Hamburg’da katılacağı dünyanın 20 büyük ekonomisine sahip ülkesinin liderleri zirvesi G-20

öncesinde ziyaret ettiği Polonya’nın başkenti Varşova’da söyledi.

Başkan Trump açıklamasında bir kez daha eski başkan Barack Obama’nın kendisine bu konudaki istihbarat raporları Agustos ayında yani seçimlerden 3 ay önce ulaşmış olmasına ragmen neden hiçbir şey yapmadığını sorguladı.

Trump “Neden Obama hiç birşey yapmadı? Anladığım kadarıyla CIA tarafından kendisine müdahelenin Rusya tarafından yapıldığı söylendi. Ne yapacağını bilemedi diyorlar ama bence öyle değil. Çünkü Hillary’nin seçimi kazanacağını düşündü ve bu konuda herhangi birşey yapmayalım dedi. Öyle olmasa birşeyler yapması gerektiğini düşünürdü” dedi.

Trump istihbarat örgütlerinin Rusya’nın seçimlere müdahalesine ilişkin raporları ile ilgili kuşkularını 14 yıl önce Irak’ın lideri Saddam’ın kitle imha silahları vardı yönünde raporlarında yapılan hata ile savundu. 2003 yılında Saddam Hüseyin Amerika tarafından kitle imha silahlarına sahip olduğu gerekçesi ile devrilmişti.

Trump “Irak hakkında söylenenleri oturup dinlediğimi hatırlıyorum. Herkes Irak’ta kitle imha silahları olduğu konusunda ne kadar emindi. Tahmin edin ne oldu? Bu bilgi tam bir soruna neden oldu. Hata yaptılar. Ve bu hata tam bir karmaşaya neden oldu” dedi.

Amerika istihbaratı geçen yıl Rusya’nın başta Clinton’ın seçim kampanyası yöneticisi John Podesta’nın bilgisayarındaki dosyaların çalınması olmak üzere sosyal medya üzerinden sahte seçim haberleri servis ettiği sonuca varmıştı. Wikileaks sitesi seçimden önce neredeyse hergün Pedosta’nın binlerce eposta mesajını yayınladı. Bu mesajlarda Clinton’ın partisi içerisindeki adaylık süreci ile ilgili sahne arkasında yaşananlara ilişkin yüz kızartıcı bilgiler vardı.

Hillary Clinton anketler kendisinin kazanacağını gösterdiği bir sırada bu epostaların ortaya çıkmasının seçimi kaybetmesinin nedenlerinden biri olduğunu söyledi.

Varşova’daki basın toplantısında ayrıca Trump Rusya’yı dünya meseleleri ile ilgili istikrarı bozan davranışlarda bulunmakla suçladı. Moskova bu söylemi daha önce de kabul etmediğini söylemişti.

Trump ve Putin G-20 toplantısı çerçevesinde Cuma günü ilk kez yüz yüze görüşecekler ancak Rusya’nın seçimlere müdahalesi konusu masada olacak mı bu hala belirsizliğini koruyor.

XS
SM
MD
LG