Erişilebilirlik

Trump Putin'i Tebrik Etti


Rusya’da 18 Mart’ta düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçiminden zaferle çıkan ve dördüncü dönem cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturan Vladimir Putin ile Başkan Donald Trump telefonda görüştü.

Kremlin’den yapılan açıklamada Başkan Trump’ın Putin’i seçim zaferini tebrik etmek için telefonla aradığı kaydedildi. Açıklamada iki liderin üst düzey görüşmeler yürütme konusunu da gündeme getirdikleri ifade edildi.

Açıklamada, Putin ve Trump’ın olası bir silahlanma yarışının bastırılması, stratejik istikrarın sağlanması ve uluslararası terörizmle mücadele için işbirliği yapılması konusunda fikir birliğine vardıkları belirtildi.

Açıklamaya göre konuşmada Suriye, Ukrayna ve Kuzey Kore ile iki ülke arasındaki ekonomik bağların güçlendirilmesi de ele alındı.

Beyaz Saray açıklaması

İki lider arasındaki telefon görüşmesiyle ilgili olarak Beyaz Saray'dan da açıklama geldi. Açıklamada, iki liderin, ikili ilişkilerin durumunu konuştukları, ulusal güvenlik alanındaki karşılıklı öncelikler ve sorunlar hakkında aralarındaki diyaloğu sürdürmeyi kararlaştırdıkları belirtildi.

Trump'ın Putin'i seçim zaferinden dolayından kutladığı kaydedilen açıklamada, Başkan'ın ayrıca, Kore Yarımadası'nın nükleer silahtan arındırılmasının önemini vurguladığı ifade edildi.

Açıklamada, "İki lider, ABD ve Rusya'nın stratejik istikrar konusundaki ortak çabalarımızı sürdürmesi gerektiğini doğruladı" denildi.

Trump: 'Putin'le çok iyi bir görüşme yaptık'

Başkan Trump da, Beyaz Saray'da Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman'la görüşmesinden önce basın mensuplarının görüntü alması sırasında yaptığı açıklamada.Putin'le telefon görüşmesinin "çok iyi" geçtiğini söyledi.

Trump, Rus liderle "çok uzak olmayan bir gelecekte" muhtemelen biraraya geleceklerini ve iki ülke arasındaki "silahlanma yarışını" konuşacaklarını belirtti. Trump bunun yanında, Ukrayna, Kuzey Kore ve Suriye konularını da Putin'le ele almak istediğini kaydetti.

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, pazar günü yapılan cumhurbaşkanlığı seimlerinden açık ara zaferle çıkmış ve altı yıl daha cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturmayı garantilemişti.

Rus RIA haber ajansına göre Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergei Ryabkov, Putin’in seçim zaferinin Rusya Amerika ilişkierini yeniden canlandırmasını umduğunu kaydetti.

Ajansa göre Ryabkov, Putin’in zaferinin bazı Amerikalı siyasetçileri Rusya’yı tecrit etmekten vazgeçirmesini umduğunu söyledi ve Moskova’nın Washington’la diyoloğa girmeye hazır olduğunu ekledi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker de Putin’i bir mektupla kutladı. Juncker mektubunda Rusya ve Avrupa’nın ortak bir Avrupa güvenlik düzeni oluşturmasını umduğunu kaydetti.

Son olarak AB dışişleri bakanları Pazartesi günü İngiltere’de eski bir Rus ajana yönelik düzenlenen sinir gazı saldırısının ardından duyduğu kaygıyı dile getirmişti. Rusya ise olaya karıştığı iddialarını reddediyor.

XS
SM
MD
LG