Erişilebilirlik

Trump-Putin Görüşmesi 7 Temmuz'da


Amerika Başkanı Donald Trump’la Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Almanya’nın Hamburg kentinde 7-8 Temmuz tarihlerinde yapılacak G-20 Zirvesi sırasında görüşecekleri tarih netleşti. Buna göre iki lider zirvenin ilk günü 7 Temmuz’da biraraya gelecekler.

Konuyla ilgili açıklamayı Putin’in dış politika danışmanı Yuri Ushakov yaptı.

Böylece Amerika Başkanı Donald Trump başkanlık koltuğuna oturduktan sonra ilk defa Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le biraraya gelecek.

İki liderin gündemi oldukça yoğun.

Kremlin, iki liderin görüşmesinde küresel istikrar, güvenlik, Suriye ve iki ülke ilişkilerinin gündemde olacağını kaydediyor.

Amerikan CNN televizyonuna göre Rusya'nın 2016 başkanlık seçimlerine müdahalesi iddiaları ise görüşmede gündeme gelmeyecek.

Bu arada Moskova, Washington’da Rus Büyükelçiliği’ne bağlı yerleşkelerin geri verilmesi sürecinin uzamasından rahatsız.

Ushakov, Moskova’nın eski ABD Başkanı Barack Obama’nın 35 Rus diplomatı sınırdışı etmesi kararına misillemede bulunmaktan kaçındığını ancak Moskova’nın da “sabrının bir sınırı” olduğunu kaydetmişti.

Obama, Rus Büyükelçiliği’ne ait Maryland ve Long Island’daki yerleşkeleri kapatmış, 35 Rus diplomatı da Aralık ayında sınırdışı etmişti.

Zirve için yoğun güvenlik önlemleri

Alman polisi, zirvenin yapılacağı Hamburg ve çevresinde, bıçak, beyzbol sopaları, coplar, yasadışı havaifişekler, şişeler, yanıcı maddelerin olduğu kutular, gaz maskeleri ve bilinmeyen kimyasallar bulduklarını kaydetti.

G-20 Zirvesi’ne aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 19 ülke ve Avrupa Birliği katılıyor. 7-8 Temmuz tarihlerindeki zirvenin gündeminde siyasi ve ekonomik konuların yanı sıra küresel ısınma da olacak.

Alman güvenlik yetkilileri zirve için Hamburg’a 8 bin protestocunun gelmesini bekliyor. İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere zirvenin güvenliğini 20 bin polisin sağlayacağını belirtti.

G-20 Zirvesi İçin Yoğun Güvenlik Önlemleri
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:17 0:00

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Silahlı Şiddete mi Teslim? - 5 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG