Erişilebilirlik

'Trump-Putin Görüşmesinin İptal Nedeni Rusya Soruşturması Değil'


(arşiv)

Beyaz Saray sözcüsü Sarah Sanders, Başkan Donald Trump’ın 2016 Başkanlık seçimi sürecinde kampanya ekibi ile Moskova arasında gizli ilişkiler olabileceğine yönelik soruşturmanın, ABD’nin Rusya ile ilişkilerine zarar veriyor olabileceğini söyledi. Ancak Sanders, Trump’ın, Arjantin’deki G20 Zirvesi’nde Rusya lideri Vladimir Putin ile planlanan görüşmesini bu nedenle iptal ettiği iddiasını yalanladı.

Özel yetkili savcı Robert Mueller’in Rusya soruşturmasını, ‘Rus Cadı Avı Uydurması’ sözleriyle kötüleyen Sanders, ‘’Ne yazık ki bu durum Rusya’yla ilişkimizin büyük olasılıkla altını oyuyor. Ancak görüşmemizin iptal olma nedeni Ukrayna’’ dedi.

Sarah Sanders
Sarah Sanders

Başkan Trump G20 Zirvesi’ne giderken ekibiyle yaptığı istişarenin ardından Rusya Devlet Başkanı Putin’le yapacağı görüşmeyi Ukrayna krizi sebebiyle iptal etmişti. Kremlin’den gelen açıklamada da görüşmenin iptal edilmesiyle Putin’in G20 zirvesi kapsamında anlamlı görüşmeler yapmak üzere daha fazla zamanının olacağı belirtilmişti.

Trump’ın Putin’le G20 zirvesi kapsamında ayak üstü görüşme yapacağı iddiaları basına yansımıştı.

İsmini açıklamayan bir başka Beyaz Saray yetkilisi, Trump’ın ikili görüşmeyi iptal ettikten sonra Putin’le ayak üstü konuşmayı planladığı iddiasını yalanladı.

XS
SM
MD
LG