Erişilebilirlik

Trump Porto Riko’ya Yardımı Hızlandırıyor


ABD, kasırgaların vurduğu Porto Riko’ya ana kıtadan gemi sevkiyatı üzerindeki kısıtlamaları kaldırdı.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Porto Riko Valisi Ricardo Rossello’nun talebi üzerine, Başkan Trump’ın, Jones Yasası’ndan Porto Riko’nun muaf tutulması talimatı verdiğini ve yeni talimatın derhal yürürlüğe gireceğini söyledi.

Rossello dün gece, Beyaz Saray’dan Porto Riko’yu Jones yasasından geçici olarak muaf tutmasını talep ettiğini açıklamıştı. Valinin dışında, bölgeyi geçen Pazartesi günü ziyaret eden Florida senatörü Marco Rubio dahil, Amerikalı bazı Kongre üyeleri de benzer çağrılarda bulunmuştu.

Jones Yasası, Amerika’nın bir kıyısından bir başka kıyısına seyahat eden tüm gemilerin, en hazır durumda olan gemiler olmasalar bile Amerikan gemisi olmasını şart koşuyor. Bazı çevreler, bu düzenlemenin, halkın mümkün olduğu kadar süratli biçimde yardıma ihtiyaç duyduğu Porto Riko’daki yardım çalışmalarını aksattığı eleştirisinde bulunuyor.

Ancak İç Güvenlik Bakanlığı önceki gün yaptığı açıklamada, Porto Riko’nun yasadan muaf tutulmasının, limanların gemilerin yanaşmasını engelleyecek ölçüde tahrip olması nedeniyle adaya bir katkısının olmayacağını belirtmişti.

Nüfusu 3,4 milyon olan adada elektrik şebekesi Maria Kasırgası yüzünden geniş çaplı hasar görürken, yetkililer elektriğin tam olarak onarılmasının aylar sürebileceğini belirtiyor. Elektriksizliğin, tıbbi hizmetlere erişim ve su sıkıntısı yarattığı, ayrıca tropik sıcakta milyonlarca kişinin havalandırmadan yoksun kalmasına neden olduğu ifade ediliyor.

XS
SM
MD
LG