Erişilebilirlik

Trump Papa Francis'le Görüştü


Amerika Başkanı Donald Trump Vatikan’ı ziyaretinde Papa Francis'le görüştü.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Trump’ın Papa ile ilk kez görüştüğüne dikkat çekilerek, görüşmede Başkan’ın Amerika, Vatikan ve uluslararası toplumun terörle mücadelede nasıl birlikte çalışabileceği üzerinde durduğu belirtildi.

Açıklamaya göre, Papa ve Trump dini toplumların Suriye, Libya ve IŞİD’in elindeki topraklar gibi kriz bölgelerinde yaşanan insani acılarla nasıl başa çıkabileceği hakkında konuştu.

Trump görüşmede, ABD ve Vatikan’ın birçok temel değeri paylaştığı ve insan haklarının desteklenmesi, insani acılarla başa çıkılması ve dini özgürlüklerin korunması için küresel boyutta çaba yürüttüğünü vurguladı.

Başkan Trump ayrıca, Amerika’nın küresel açlık sorunuyla mücadeleye olan bağlılığının yeniden altını çizdi. Amerika’nın, Yemen, Sudan, Somali ve Nijerya’daki krizlere odaklanan açlıkla mücadele kapsamında 300 milyon dolar ilave katkı sağlama kararını Papa’ya iletti.

Trump ve Papa Francis’in görüşmesi merakla bekleniyordu, zira Meksika sınırına duvar örülmesi, iklim değişikliği, Müslümanlar’a bakış gibi konularda yakın geçmişte birbirlerini eleştiren açıklamaları olmuştu.

Ama Vatikan’da yarım saat civarında süren görüşmenin sıcak bir havada geçtiği belirtiliyor. Hem görüntüler hem de verilen mesajlar da bunu kanıtlar nitelikte.

Trump da Papa Francis de geçmişte birbirlerine dönük eleştirilerini tekrarlamadı. Görüşmeden yansıyan fotoğrafta Trump’ın yüzünün daha fazla güldüğü, Papa’nın biraz daha ciddi olduğu dikkat çekti. Görüşmeden ihtilafların sona erdirilmesi ve barış mesajları çıktı, karşılıklı verilen hediyeler de bu temayı sembolize eder nitelikteydi. Papa Trump’a zeytin dallı bir madalya, ayrıca aile değerleri, çevrenin korunması dahil önceliği olan konularda bazı kitaplar hediye etti. Trump da medeni haklar lideri Martin Luther King’den kitaplar hediye etti.

Görüşme sonrasında da Papa, Trump’ın eşi Melania, kızı Ivanka ve Amerikan heyetiyle tanıştı. Papa Melania’ya, Trump’ı kastederek, ‘Onu neyle besliyorsun, potica'yla mı?” şeklinde soru sordu. Melania Slovenya kökenli, Potica da bir Slovenya tatlısı, önce Melania ve heyettekiler şaşırdı sonra Melania anladı, güldü, “evet” şeklinde yanıtladı.

Bu arada hem Melania hem de Ivanka’nın papaya saygı için başlarını örttükleri görüldü, ama Melania da Ivanka da Suudi Arabistan’da başlarını örtmemişlerdi. Bu ayrıntı da ziyaretin dikkat çeken karelerindendi.

Trump Papa Francis’le görüşmesi hakkında Twitter üzerinden “Papa Francis’le görüşmek hayatımın en büyük onuru. Vatikan’dan dünyada barışın takipçisi olma adına daha kararlı ayrılıyorum” şeklinde bir mesaj paylaştı.

Trump Suudi Arabistan ve İsrail’den sonra Vatikan ziyaretiyle, ilk yurtdışı ziyaretlerini kutsal dinlerin merkezlerine ayırmış oldu. Trump şimdi de NATO zirvesi için Brüksel’de.

Riyad ve İsrail’de çok sıcak karşılanmıştı Trump ancak Brüksel’de, ardından G-7 zirvesinin olacağı Sicilya adasında yine Trump karşıtı protestolar bekleniyor.

Brüksel’deki NATO zirvesi de Trump’ın katıldığı ilk NATO zirvesi olacak. Trump NATO üyelerinin terörle mücadele ve IŞİD’e karşı savaşta daha büyük bir rol üstlenmesini istiyor ve Manchester saldırısından sonra bu konu şimdi daha da aciliyet kazanmış görünüyor.

Trump’ın kampanya döneminde NATO’nun gerekliliğini sorgulayan açıklamaları Avrupa başkentlerinde tedirginliğe yol açmıştı. Başkan olduktan sonra bu pozisyonunu yumuşatan Trump yönetimi NATO üyelerinin İttifak’a daha fazla katkı sağlaması gerektiğini sürekli vurguluyor. Brüksel’de de Trump’ın bu mesajları yinelemesi bekleniyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Enflasyonu Düşürme Yasasını İmzaladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:36 0:00
XS
SM
MD
LG