Erişilebilirlik

Trump Oval Ofis’ten Ulusa Seslenecek


Başkan Donald Trump, 18 gündür hükümetin kapalı kalmasına yol açan Meksika sınırına duvar projesine bütçe desteği tartışmasının sürdüğü dönemde Oval Ofis’ten ulusa seslenecek. Trump’ın ABD saatiyle akşam 9’da yayınlanacak olan konuşmasında ABD’nin güney sınırında bir kriz yaşandığını vurgulaması ve sınıra duvar örülmesi gerektiğini savunması bekleniyor.

Trump’ın bu akşam yapacağı konuşma uyuşturucu kaçakçılığını ve yasadışı göç sorununun çözülmesi için sınıra örülmesi gerektiğini savunduğu duvar ya da çelik bariyer konusunda Demokratları ikna etmek için göstereceği son çaba olacak.

ABD’nin önde gelen bütün televizyon kanalları Trump’ın konuşmasını yayınlayacak. Bu nedenle sınıra duvar projesinin pahalı, verimsiz ve etik dışı olacağını savunan Demokratlar da kendilerine televizyonda eşit düzeyde fırsat verilmesini talep etti.

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ve Senato’daki azınlık Demokratlar’ın lideri Chuck Schumer yaptıkları ortak açıklamada “Televizyonlar önceki açıklamalarından gördüğümüz gibi yine yanlış bilgi ve tehditle dolu olacak olan Başkan’ın konuşmasını canlı yayınlamaya karar verdiklerine göre, Demokratlar’a da eşit düzeyde yayın fırsatı tanınmalı” ifadesini kullandı.

Başkan Yardımcısı Mike Pence, çeşitli televizyon kanallarına verdiği röportajlarda Trump’ın yapacağı konuşmada Amerikan halkına ABD’nin güney sınırında bir insani ve güvenlik krizi olduğunu anlatacağını belirtti.

"Trump Ulusal Acil Durum İlan Etmeyecek"

ABD Başkanı Trump'ın Kongre’yi baypas etmek amacıyla onun desteğini almadan sınıra duvar inşa edebilmek için ulusal acil durum ilan etme seçeneğini de değerlendirdiği belirtilmişti.

Washington Post gazetesine konuşan ve adını vermeyen üst düzey Beyaz Saray yetkilisine göre Trump konuşmasında ulusal acil durum seçeneğini devreye sokmayı planlamıyor. Üst düzey Beyaz Saray yetkilisi, Trump'ın Oval Ofis'ten halka hitabıyla sınıra duvar örülmesi gerektiği mesajını verecek ve bu konuda halkı iknaya çalışacak.

Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu elinde bulunduran Demokratlar Trump’ın sınıra duvar örülmesi için talep ettiği 5,7 milyar dolarlık bütçe desteğini vermeyi reddediyor. İki taraf arasındaki görüşmeler de bu sebeple tıkanmış, hükümetin kapanması sebebiyle 800 bin federal çalışan ya zorunlu izne çıkarılmış ya da ücret almadan çalışmak zorunda kalmıştı.

2016 yılında başkanlık seçim kampanyasında Meksika sınırına duvar örülmesi Trump’ın önde gelen seçim vaatlerinden biriydi. Aralık ayında bu konu sebebiyle hükümeti kapatmaktan “gurur duyacağını” söyleyen Trump konuyla iligli Demokratlar’ı suçluyor. ABD Başkanı Trump geçen hafta hükümetin aylar hatta yıllarca kapalı kalabileceğini, buna kendisinin hazırlıklı olduğunu söylemiş ancak sorunun kısa sürede de çözülebileceği mesajını vermişti.

Başkan Trump’ın Perşembe günü de Meksika sınırına yakın bir bölgeyi ziyaret etmesi öngörülüyor. Beyaz Saray’dan bu ziyaretin ayrıntıları henüz paylaşılmadı. Başkan Trump’ın ABD’nin güney sınırında insani kriz ve güvenlik krizi olduğunun mesajını bu ziyaret sırasında da vermesi bekleniyor.

XS
SM
MD
LG