Erişilebilirlik

Trump Merkez Bankası Başkanı'nı Kovacak mı?


Amerika Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell

Bir yanda bütçe üzerindeki uzlaşmazlık yüzünden hükümetin kapanması diğer yanda bir kabine üyesinin daha istifasını sunması ve Amerika'nın Ortadoğu'dan çekilme kararı. Tüm bu karmaşa piyasaları olumsuz etkilerken finans dünyasını yakından ilgilendiren yeni bir tartışma daha gündeme geldi.

Bloomberg Televizyonu Amerika Başkanı Donald Trump’ın Amerika Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell’ı kovmanın yollarını aradığını iddia etti.

Trump’ın Merkez Bankası Başkanı konusundaki memnuniyetsizliği, bu haftaki faiz arttırımı kararı ve Amerika’da hisse senedi piyasalarında yaşanan sert düşüşlerin ardından iyice arttı.

Konuyla ilgili bilgi veren iki yetkiliye göre Trump yakınındakilerle geçen birkaç gün boyunca Powell’ın kovulması konusunu konuştu.

Beyaz Saray Sözcüsü ve Merkez Bankası Sözcüleri Bloomberg’in kendilerine bu konuda yönelttiği soruları yanıtsız bıraktılar.

Amerika Merkez Bankası Çarşamba günü aldığı kararla bu yıl dördüncü kez faiz arttırımına gitti ve ileriye dönük kademeli olarak yeni artışların da sinyalini verdi.

Küresel piyasalar ve Dow Jones’sa daha güvercin bir para politikası beklentisi içerisindeydi.

Amerika Borsası Dow Jones bu haftayı 2008 finansal krizinden bu yana görülen en büyük kayıplarla kapattı. Ancak Merkez bankası Başkan’ının kovulmasının Merkez Bankası’nın bağımsızlığına zarar vereceğine dikkat çekiyorlar ve piyasanın da buna sert tepki vereceği düşünülüyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’nin Afganistan’dan Çekilmesinin Birinci Yıldönümü - 15 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:06 0:00
XS
SM
MD
LG