Erişilebilirlik

Trump Lavrov ile Suriye’yi Görüştü


Trump Lavrov ile Suriye'yi Görüştü
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:44 0:00

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Amerika’nın başkenti Washington’da temaslarda bulunuyor. Lavrov, ilk olarak Amerika Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile görüştü, ardından da Başkan Donald Trump ile biraraya geldi.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre Trump görüşmede Rusya’ya, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esat’ı “dizginlemesi” çağrısında bulundu.

Açıklamada, “Trump Suriye’deki çatışmanın son bulması için birlikte çalışmak gerektiğini vurguladı, özellikle de Rusya’nın Esat rejimi, İran ve İran’ın taşeron olarak kullandığı grupları dizginlemesi ihtiyacının altını çizdi” ifadesi kullanıldı.

Trump görüşmeden sonra yaptığı kısa açıklamada, Lavrov’la “çok iyi” bir görüşme yaptığını söyledi. Trump, iki tarafın da Suriye’deki korkunç ölümlerin bir an önce artık durmasını istediğini ve herkesin bu hedefe yönelik çalıştığını belirtti.

Lavrov da, Rusya’nın Washington Büyükelçiliği’nde düzenlediği basın toplantısında, görüşmelerinde Rusya’ya yaptırımların gündeme gelmediğini, ana gündem maddesi olarak Suriye’deki ‘çatışmasızlık bölgeleri’ne odaklandıklarını ve bu konuda görüş alışverişinde bulunduklarını kaydetti.

Trump yönetimini öven Lavrov, yönetimin önemli konuları çözme isteğinde olduğunu ifade etti. Lavrov, Trump yönetimiyle diyaloglarının ideolojiden uzak olduğunu, bunun Obama yönetimiyle ilişkilerine zarar verdiğini söyledi. Lavrov ayrıca, Trump yönetiminde görev yapan ekibin “icraat insanları” olduğunu belirtti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’de Enflasyonda Yavaşlama - 10 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:52 0:00
XS
SM
MD
LG