Erişilebilirlik

Trump: ‘Kuzey Kore'yle Konuşmak Çözüm Değil’


ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore ile başa çıkmanın yolunun “konuşmak” olmadığını söyledi.

Trump, Çarşamba sabahı paylaştığı Twitter mesajında, "ABD 25 yıldır Kuzey Kore'yle konuşuyor ve onlara haraç veriyor. Konuşmak çözüm değil!" diye yazdı.

Kuzey Kore, Japonya’nın üzerinden geçen yeni bir balistik füze fırlatmasının ardından, bu testin Güney Kore ve ABD’nin ortak tatbikatlarına misilleme olduğunu açıkladı.

Kuzey Kore’nin resmi haber ajansı KCNA, Kim Jong Un’un, “Orta menzilli füze denemesi gerçek bir savaş gibi ve Kuzey Kore’nin Pasifik’teki askeri operasyonlarının ilk adımı, Guam’ı da kapsayan anlamlı bir girizgah” dediğini aktardı.

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ve Japonya Başbakanı Shinzo Abe de telefonda görüştü. İkili, Kuzey Kore’yi diyaloğa ikna etmek için maksimum baskı uygulanması konusunda uzlaştı.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi de, Pekin’in BM Güvenlik Konseyi’nin diğer üyeleriyle birlikte çalıştığını ve bu çabaların nükleer krizi barışçı bir şekilde çözeceğini umduğunu söyledi.

Trump, Japonya'nın üzerinden geçen balistik füze fırlatmasının ardından, Kuzey Kore'ye karşılık vermek için tüm seçeneklerin masada olduğunu söylemişti.

Füze denemesinin ardından Salı günü acil toplanan BM Güvenlik Konseyi’nden de kınama kararı çıktı. ABD’nin BM Büyükelçisi Nikki Haley, Pyongyang’ın BM Güvenlik Konseyi’nin her kararını ihlal ettiğini ve dünyanın Kuzey Kore’nin eylemlerine karşı birleştiğini söyledi.

Haley, “ABD bu hukuksuzluğun devamını izin vermeyecek ve tüm dünya bizim yanımızda” dedi.

Çin ve Rusya temsilcileri ise konunun askeri bir çözümünün olmadığının altını çizdi.

ABD istihbarat yetkilileri de, Pyongyang’ın caydırılacağına dair çok az işaret olduğunu söylüyor.

Amerika’nın Sesi’ne konuşan bir yetkili, Kuzey Kore’nin 2016 başından beri, benzeri görülmemiş seviyede denemeler yaptığını ve bunun değişeceğine dair bir şey görmediklerini söyledi.

Öte yandan savunma sistemlerini test eden ABD donanması, Hawaii kıyılarında orta menzilli bir füze düşürdü.

Donanmadan yapılan açıklamada, ABD gemisinin çok karmaşık bir savunma uçuş testini başarıyla gerçekleştirdiği kaydedildi.

Facebook Forum

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 6 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG