Erişilebilirlik

Trump Küba’yla Anlaşmayı İptal etti


Trump Küba ile ilgili kararını Miami'de açıkladı

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump bugün Miami’de yaptığı konuşmada ülkesinin Küba ile arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi sürecine son verdiğini bildirdi.

Başkan Trump destekçilerine hitaben yaptığı konuşmada “Benden önceki yönetimin tamamen tek taraflı olarak yaptığı Küba anlaşmasını iptal ediyorum” dedi. Trump’ın bu ifadeleri kendisi dinleyen kalabalık tarafından alkışlarla karşılandı.

Trump ayrıca Küba’daki tüm siyasi tutuklular serbest bırakılmadıkça bu ülkeye uygulanan ambargoların kaldırılmayacağını söyledi. Trump Küba’da ifade özgürlüğünün geliştirilmesi, siyasi partilere izin verilmesi, özgür ve uluslararası denetime açık seçimlerin yapılmasını talep etti.

Başkan Trump iki ülke arasındaki ticari ilişkilerle ilgili olarak da “Amerikan dolarlarının Castro rejiminin ana kaynağı olan askeri ve istihbarat birimlerine akmasına kesinlikle izin vermeyeceğiz” dedi. Bu açıklaması ile Başkan Trump Küba ordusunun iş kolu olarak bilinen GAESA adlı şirket ile yapılan ticareti kast ediyor. Söz konusu şirketin yöneticiliğini halen Küba lideri Raul Castro’nun damadı üstleniyor. Trump bu noktada “Kazanılan gelirlerin doğrudan halka ulaştığından emin oluncaya kadar turizm yasağını ve ambargoları daha da sıkılaştıracağız” diye konuştu.

Başkan Donald Trump seçildikten hemen sonra da Twitter’dan yayınladığı bir mesajında “Eğer Küba kendi halkı, Amerikalı Kübalılar ve Amerika için daha iyi bir anlaşma yapmaya yanaşmazsa mevcut anlaşmayı iptal edeceğim” demişti.

Alınan yeni kararlara rağmen Amerika, Havana’daki büyükelçiliğini açık tutmaya devam edecek.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’nin Afganistan’dan Çekilmesinin Birinci Yıldönümü - 15 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:06 0:00
XS
SM
MD
LG