Erişilebilirlik

Trump Kongre’den ‘Telekulak’ İddiasını Araştırmasını İstedi


Başkan Donald Trump’ın bir önceki Başkan Barack Obama yönetimine yönelttiği ‘telekulak’ suçlamasıyla ilgili tartışmalar büyüyor.

Trump güne yine Twitter’den sert açıklamalarla başlarken, Kongre’deki istihbarat komisyonlarından Obama yönetiminin Kasım’daki başkanlık seçimlerine haftalar kala Rusya’nın seçimlere olası müdahalesiyle ilgili yürütülen soruşturmada yetkilerini kötüye kullanıp kullanmadığını araştırmalarını istedi.

Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer yaptığı yazılı açıklamada, “2016 seçimlerinin hemen öncesinde potansiyel siyasi güdümlü soruşturmalara dair haberler çok rahatsız edici” ifadesini kullandı.

Spicer açıklamasında şunları kaydetti:

“Başkan Donald Trump, Kongre istihbarat komisyonlarından, Rusya’nın faaliyetleriyle ilgili yürüttükleri soruşturmanın parçası olarak, yürütme organının 2016’da soruşturma yetkilerini kötüye kullanıp kullanmadığını belirlemek üzere denetim gücünü kullanmalarını istedi. “

Sözcü Spicer, sözkonusu denetim süreci tamamlanana kadar Beyaz Saray ve Başkan Trump’ın başka bir açıklama yapmayacağını belirtti.

Trump dün herhangi bir kanıt ortaya sunmadan, Obama’yı seçimden önceki ay New York’taki Trump Tower binasında telefonlarını dinlettirmekle suçlamış, Obama ise sözcüsü aracılığı ile kısa bir açıklama yaparak bu iddiayı reddetmişti.

Eski Ulusal İstihbarat Direktörü James Clapper bu sabah NBC’ye verdiği mülakatta, “Seçilmiş başkan ya da aday olarak (Trump’a) ya da kampanyasına yönelik bu türden bir gizli dinleme faaliyeti içerisine girilmedi” dedi.

Clapper, Trump’ı seçim öncesi ya da sonrasında hedef alacak herhangi bir telefon dinleme eylemine izin veren bir mahkeme kararının bulunmadığını da vurguladı.

Başkan Trump ise güne Twitter üzerinden Demokratlar ve Obama’yı hedef alan sert açıklamalarla başladı. Trump, sabahın erken saatlerinde paylaştığı bir Twitter mesajında, “Demokrat Parti Ulusal Komitesi’nin siber saldırıya uğradığını öğrendikten sonra FBI’ya sunucu ya da diğer ekipmanı kontrol için erişim izni vermediği doğru mu? Bu mümkün olabilir mi?” şeklinde bir soru yöneltti.

Trump bunun ardından paylaştığı diğer mesajında da, “Rus Devlet Başkanı’na gizlice, ‘Vladimir’e (Putin) söyle; seçimlerden sonra daha fazla esnekliğe sahip olacağım’ diyen kimdi?” ifadesini kullandı. Trump’ın bu mesajıyla da, 2012 yılında dönemin Rus Başbakanı Dimitri Medvedev’e bu sözleri söylerken mikrofonun açık kaldığını farketmeyen bir önceki Başkan Barack Obama’yı hedef aldı.

Trump'ın 'telekulak' suçlamasına Obama döneminin Beyaz Saray sözcüsü Josh Earnest ve Kongre içerisinden de tepkiler geldi.

Earnest, başkanların Amerikan vatandaşlarının telefonlarının dinlenmesi için tek taraflı talimat verme yetkisine sahip olmadığına dikkati çekerken, Temsilciler Meclisi'nde Demokrat Azınlık Lideri Nancy Pelosi CNN'e yaptığı açıklamada, Trump'ın böyle bir iddiada bulunabilmesini 'saçmalık' olarak niteledi. Pelosi, Trump'ı 'otoriter' liderlerin taktiklerini uygulamakla suçladı.

Senato İstihbarat Komisyonu'nun da üyelerinden olan Cumhuriyetçi senatör Marco Rubio da NBC'ye yaptığı açıklamada, Beyaz Saray'ın, Başkan Trump'ın telefon dinleme iddiasıyla 'tam olarak neyi kastettiğini yanıtlamasının gerekeceğini' söyledi.

Komisyonun kıdemli Demokrat üyesi Senatör Mark Warner da CBS'e yaptığı açıklamada, Trump'ın kanıt göstermeden böyle bir iddia ortaya atmasını 'pervasızlık' olarak niteledi. Warner, "Bu, Başkan'ın kanıtlanmamış bilgi ortaya atarak bizlerin dikkatini dağıtma çabası gibi görünüyor" ifadesini kullandı.

İstihbarat Komisyonu'nun Cumhuriyetçi üyelerinden Senatör Mark Cotton da Fox News'a yaptığı açıklamada, komisyonun Rusya'nın 2016 başkanlık seçimlerine olası müdahalesiyle ilgili soruşturmasında Trump'ın iddiasının da ele alınacağına inandığını kaydetti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

''Amerikalılar Ülkenin Gidişatından Memnun Değil'' - 1 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:19 0:00
XS
SM
MD
LG