Erişilebilirlik

Trump: ‘Kim Jong Un Akıllı ve Mantıklı Bir Karar Verdi’


Başkan Donald Trump, Kuzey Kore’nin Guam’a füze saldırısı planlarını ertelediğine dair işaretleri kastederek, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un “çok akıllı ve mantıklı bir karar verdiğini” belirtti.

Trump bu sabah paylaştığı Twitter mesajında, “Bunun alternatifi, felaket ve kabul edilemez olurdu” ifadesini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson da, Washington’un Kuzey Kore’yle görüşmelere hazır olduğunu söyledi. Kuzey Kore lideri Kim Jong Un Pasifik Okyanusu üzerinde ABD’ye ait bir bölge olan Guam’a füze saldırısı tehdidini ertelediğinin sinyalini vermişti.

Tillerson, “Diyaloğa geçmenin bir yolunu bulmaya ilgi göstermeye devam ediyoruz ama bu Kim Jong Un’a bağlı” dedi.

ABD, Kore yarımadasının nükleer silahlardan arındırılması konusunda görüşmelere başlanması için Pyongyang’ın balistik füze ve nükleer denemelerine son vermesi gerektiğini belirtiyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert de, “Zamanı gelince ve nükleer silahtan arınma yolunda bir çaba sergilemede ciddi olduklarını gösterdiklerinde Kim Jong Un’la görüşmeler yapmak isteriz. Bunu henüz görmedik” diye konuştu.

Pyongyang geçen yıl nükleer denemeler yapmış, sadece son bir ayda da kıtalararası iki balistik füze denemişti. Uzmanlar, 4 Temmuz ve 28 Temmuz’da denenen füzelerin Alaska ve ABD ana kıtasını vurabilecek kapasiteye sahip olduğunu kaydediyor.

Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA, Kim’in, Guam etrafındaki bölgeye saldırı planlarıyla ilgili olarak ordudan rapor aldığını bildirdi. Haberde, Kim’in, son kararını vermeden önce, “Yankee’lerin aptal ve saçma hareketlerini” gözlemlemeye devam edeceği belirtildi. Kim’in ayrıca, Kore yarımadasında “Yankee’lerin aşırı tehlikeli ve pervasız eylemlerinde ısrarcı olması durumunda” Kuzey Kore’nin planlarını hayata geçireceğini söylediği kaydedildi.

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis de, Kuzey Kore’nin Guam’a füze saldırısı düzenlemesi halinde Washington’ın kendisini savunmaya hazır olduğunu vurguladı.

Uzmanlar, Kore yarımadasındaki krizin, bölgede yeni bir savaşın patlak vermemesi için sadece diplomatik yoldan çözülebileceğini ve bu çabada Çin’in daha etkili rol oynaması gerektiğini ifade ediyorlar.

Eski NATO Komutanı James Stavridis Amerika’nın Sesi Sırpça servisine yaptığı açıklamada, “Çin, Kore ekonomisinin yüzde 90-95’ini kontrol ediyor. Kuzey Kore’yle kara sınırına sahipler. Etrafındaki okyanus ve denizi kontrol ediyorlar. Eğer isterse Çin Kuzey Kore’yi anında devre dışı bırakabilir” dedi.

Çin geçen Pazartesi günü Kuzey Kore’den bazı ürünlerin ithalatını durdurmuştu.

Çin’in Kuzey Kore’ye yönelik yaklaşımında aşamalı bir değişim gören ABD, Pekin’in BM Güvenlik Konseyi yaptırımlarına destek vermesini de “doğru yönde bir gidişat” olarak nitelemişti.

Tatbikat öncesi uyarı

Kim ABD’ye, “Kore yarımadasındaki gerilimleri azaltmak ve tehlikeli bir askeri çarpışmayı önlemek istiyorsa bunu eylemleriyle gösterme” çağrısında da bulundu. Kim’in burada kastettiğinin, ABD ve Güney Kore ordularının gelecek hafta başlaması öngörülen yıllık ortak tatbikatı olduğu tahmin ediliyor. Pyongyang bu tatbikatı Kuzey’i işgalin provası olarak görürken, bu iddia hem Washington hem de Seul tarafından reddediliyor.

Öte yandan, Çin, ABD ve Kuzey Kore’yi tehdit edici açıklamaları azaltmaya ve gerilimin barışçıl yoldan çözümü için çalışmaya çağırdı.

Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’la telefon görüşmesinde, iki ülkenin gerilimleri kontrol altında tutmak için birlikte çalışması ve hiçbir tarafın olayı kızıştırmasına izin vermemesi gerektiğini vurguladı.

Lavrov da, ABD ve Güney Kore’nin 21 Ağustos’taki büyük boyutlu askeri tatbikat planlarına işaret ederek, gerilimin yeniden artabileceği uyarısında bulundu. Rus bakan, krizin askeri güç değil, siyasi ve diplomatik yöntemlerle barışçıl şekilde çözülmesi gerektiğinin altını çizdi.

Bu arada Amerika Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford da Çin’deki temaslarını sürdürüyor. Dunford gazetecilere yaptığı açıklamada, biraraya geldiği Çin Genelkurmay Başkanı Fang Fenghui’ye, diplomatik ve ekonomik baskının Kuzey Kore’yi nükleer programını sonlandırmaya ikna edeceğini umduklarını ama aynı zamanda askeri seçenekleri de hazırladıklarını ilettiğini söyledi.

Çin’den önce Güney Kore’yi ziyaret eden Dunford’ın bundan sonraki durağı ise Japonya olacak.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG