Erişilebilirlik

Trump’tan Kerkük Açıklaması: ‘Taraf Tutmuyoruz’


Trump’tan Kerkük Açıklaması: ‘Taraf Tutmuyoruz’
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:02 0:00

Başkan Donald Trump, ABD’nin Irak’ta Kürtler ve Bağdat merkezi hükümeti arasındaki ihtilafta taraf tutmadığını söyledi. Trump, iki tarafın uyuşmazlık içinde olmasından memnun olmadıklarını da bildirdi.

Beyaz Saray’da gazetecilerle konuşan Trump, “Irak hükümeti ve Kürtler’in çatışma halinde olmalarından hoşlanmıyoruz. Taraf tutmuyoruz” dedi.

Trump, “Bildiğiniz gibi, uzun yıllardır Kürtler’le çok iyi bir ilişkiye sahip olduk ve aynı zamanda Irak’ın da tarafında yer aldık. Aslında en baştan orada hiç olmamalıydık. Ama bu savaşta taraf tutmuyoruz” diye konuştu.

İran’la ilgili değerlendirmelerde de bulunan Başkan Donald Trump, İran’la nükleer anlaşmayı tasdik etmeme kararının, anlaşmayı “tamamen sonlandırmaya" kadar uzanabileceğini söyledi.

Trump, Beyaz Saray’da kabine toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, nükleer anlaşmanın iptali olasılığı hakkında, “Bu çok gerçek bir ihtimal” ifadesini kullandı.

Trump geçen Cuma günü, beklendiği gibi İran’ın 2015 tarihli nükleer anlaşmaya uyduğunu tasdik etmemiş ancak Amerika’yı anlaşmadan çekmemişti.

Trump, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi, Almanya ve Avrupa Birliği’yle (AB) İran arasında imzalanan anlaşmaya karşı tavrına birçok kesimin katıldığını savundu. Ancak anlaşmanın diğer hiçbir tarafı, Trump’ın bu son kararını onaylamış değil. Bugün Lüksemburg’da toplanan AB dışişleri bakanları, birliğin dış politika sorumlusu Federica Mogherini’yi Washington’a gönderme kararı aldı.

Mogherini gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bakanlar, nükleer anlaşmaya yönelik açıklamaların Kuzey Kore’ye müzakarelerin başlatılması ya da müzakereler için bir ortam bile yaratılması olasılığını olumsuz etkilemesinden endişe ediyor” dedi.

Trump ise, seçim kampanyası döneminden bu yana karşı çıktığı anlaşmayla ilgili birşey yapılması gerektiğini düşündüğünü belirterek, “Ülke olarak bizden çıkar sağlanmasından yoruldum. Birçok yıldır bu ülke istismar ediliyor. Bunu izlemekten yoruldum” diye konuştu.

Başkan Trump bununla birlikte, anlaşma üzerinde Kongre’de istediği değişikliklerin yapılabileceğinden umutlu olduğunu belirterek,“İkinci aşamanın ne olduğu göreceğiz. Olumlu da olabilir çok olumsuz da” dedi.

XS
SM
MD
LG