Erişilebilirlik

Trump: ‘Kaşıkçı Cinayetinin Ses Kaydını Dinlemek İstemiyorum’


Amerika Başkanı Donald Trump, gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın 2 Ekim’de İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nda öldürülmesiyle ilgili ses kaydını dinlemek istemediğini belirtti. Trump, “Çünkü acı verici bir kayıt, korkunç bir kayıt” dedi.

Trump, haber kanalı Fox News’a yaptığı açıklamada, “Ses kaydını dinlemek istemiyorum, dinlememe gerek yok” ifadelerini kullandı.

Amerika Başkanı, “Ses kaydını dinlemeden onda olan her şeyi biliyorum. Tamamen bilgilendirildim. Çok şiddetli, çok kötü ve korkunçtu” dedi. Trump ayrıca, Kaşıkçı’nın öldürülmesine rağmen Suudi Arabistan’la yakın ilişkilere sahip olmak istediğini belirtti ve cinayet emrini verdiği iddia edilen Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Salman’a yönelik suçlamaya da şüpheyle yaklaştı.

Trump, “Bana ilgisi olmadığını söyledi. Birçok kişi de veliaht prensin ilgisi olmadığını söyledi” dedi.

Fox News mülakatı Cuma günü Merkezi Haber Alma Teşkilatı CIA’nin konuyla ilgili Trump’ı bilgilendirmesinden saatler önce yapıldı. CIA, Kaşıkçı’nın öldürülmesi emrini Muhammed bin Salman’ın verdiği sonucuna varmıştı.

Trump, Cumartesi günü CIA’nin sonucu için çok erken ifadesini kullanmıştı. Donald Trump, Pazar günü yayınlanan Fox News mülakatında da Kaşıkçı’nın öldürülmesi emrini kimin verdiğinin belki de hiç bilinemeyeceğini kaydetti.

Trump’a yakın isimlerden Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham ise infaz emrini Muhammed bin Salman’ın verdiğine şüphesi olmadığını belirtti.

Graham NBC’de katıldığı “Meet the Press” programında yaptığı açıklamada, “Önemli müttefikler fakat iş Veliaht Prens'e geldiğinde, o mantıksız, dengesiz ve sanırım Amerika’yla Suudi Arabistan arasındaki ilişkilere çok zarar verdi. Onunla bir daha çalışmaya hiç isteğim yok” ifadelerini kullandı.

Amerika yönetimi Perşembe günü cinayetle ilgili bağlantıları olduğu gerekçesiyle, 17 Suudi yetkiliye yaptırım uygulama kararı almış ancak Suudi hükümetini hedef almamıştı.

Cemal Kaşıkçı Suudi Arabistan yönetimine yönelik eleştirel yazılar kaleme alan bir gazeteciydi. Amerika'da yaşayan Kaşıkçı'nın Washington Post'ta yazıları çıkıyordu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 13 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:19 0:00
XS
SM
MD
LG