Erişilebilirlik

Trump Küçük İşletmelere Destek Paketini İmzaladı


Başkan Donald Trump, küçük işletmelere ve hastanelere destek amacıyla hazırlanan ve Kongre’den geçen 484 milyar dolarlık yardım paketini imzaladı.

Paket, federal hükümetin Corona virüsü salgınından ciddi boyutta zarar gören işletmelerin ayakta kalmasına yardımcı olma çabalarının yeni bir halkasını oluşturuyor. Ülkede son 5 hafta içinde yaklaşık 26 milyon kişi işsizlik sigortasına başvurdu. Bu rakam, her 6 Amerikalı çalışandan 1’ine tekabül ediyor.

Beyaz Saray’da düzenlenen imza töreninde konuşan Trump, işletmelere kritik önem taşıyan yardımların sağlanması yönündeki çağrılarına ‘‘karşılık verdiği’’ için Kongre’ye teşekkür etti. Trump, bunun ‘‘muazzam bir zafer’’ olduğunu söyledi. Maliye Bakanı Steve Mnuchin de daha büyük şirketlerin paketin sağlayacağı fonlara erişimini engellemek için denetleme faaliyeti yürüteceklerini söyledi.

Tasarı, Kongre’nin her iki kanadında da hafta içinde oy birliğine yakın bir oranda hızlıca kabul edilmişti.

Bu son paketle birlikte Corona virüsü salgınından etkilenenlere destek için bugüne kadar yapılan harcamaların toplam miktarı 3 trilyon dolara yaklaştı. Bu, ABD tarihinde bir rekor. Daha önce üç teşvik paketi Kongre’de kabul edilmiş ve Başkan Trump tarafından da imzalanmıştı.

484 milyar dolarlık yardım paketi, ülkede 50 binin üzerinde can kaybına neden olan Corona virüsü salgınından ciddi boyutta ekonomik zarar gören, ya kepenkleri kapatmak ya da faaliyetlerinde büyük değişiklikler yapmak zorunda kalan küçük işletmelere ile hastanelere mali destek ve genişletilmiş kredi imkanları sağlayacak. Paket kapsamında salgın yüzünden kapanmak zorunda kalan işletmelerin çalışanlarına maaşlarını ödemeye devam edebilmeleri için bağışlanabilir kredi imkanı tanınıyor. Paket, Demokratlar’ın talebiyle hastaneler ve ülke genelinde test programı için 100 milyar dolar, küçük ve yerel bankalar için 60 milyar dolar ayrılması gibi düzenlemeleri de içeriyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Ohio'da 'Kurtarma Planı'nı Anlattı - 7 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:22 0:00
XS
SM
MD
LG