Erişilebilirlik

Trump: ‘Bolton’ı Ben Dengeliyorum’


Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’ın, Trump yönetiminin İran ve Venezuela politikalarında etkili olduğu biliniyor. Washington Post gazetesi Trump’ın Maduro’nun devrilmesi girişiminin şu ana kadar başarısız olması üzerine yönetimin sert ve saldırgan stratejisini sorgulamaya başladığını yazmıştı. Başkan Trump, Bolton’ın iyi iş çıkardığını ancak kendisini bazen dengelemek zorunda kaldığını söyledi.

Washington Post gazetesi Trump yönetimi yetkilileri ve Beyaz Saray danışmanlarına dayandırdığı haberinde, Trump’ın, Maduro’nun devrilerek yerine genç muhalif lider Juan Guaido’nun getirilmesinin kolay olacağına ilişkin yanlış yönlendirilmiş olmaktan yakındığını yazmıştı.

Haberde Trump’ın Venezuela stratejisi konusunda memnuniyetsiz olduğu, yabancı ülkelerdeki siyasi bataklıklara bulaşmama tavrına ters düşecek bir Venezuela taktiği geliştirilmesinden rahatsızlık duyduğu ifade edilmişti.

Hatta gazeteye konuşan Trump yönetimi içindeki yetkililere göre Trump, Bolton ve etrafındakilerin Maduro’yu ciddiye almadıklarını, Maduro’nun “çetin ceviz” çıktığını ve iktidarı kısa sürede bırakacağı konusunda danışmanları tarafından yanıltıldığını söyledi.

Washington Post’un bu haberi, Başkan Donald Trump’a Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında hem İran hem de Venezuela politikası üzerinden soruldu.

Başkan Trump kendisinin kimi zaman, şahin politikalarına verdiği destekle bilinen Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’a karşı bir denge görevi gördüğünü söyledi.

John Bolton Trump yönetiminin Amerika’nın çıkarlarını korumak amacıyla güç kullanımını masada tutan İran ve Venezuela politikalarında etkili olan bir isim. Amerika’nın uçak gemisi Abraham Lincoln’ü İran Körfezi’ne konuşlandırma kararını duyuran yazılı açıklama John Bolton’ın imzasıyla yayınlanmıştı.

Başkan Trump, “John çok iyi. Bazı konularda güçlü görüşleri var. Sorun değil. Onu dengeleyen benim. Bu da sorun değil. John Bolton yanımda, (ekipte) ondan daha biraz daha güvercin olan insanlar da var” ifadelerini kullandı.

John Bolton Başkan Trump’ın üçüncü ulusal güvenlik danışmanı. Michael Flynn ve H.R. McMaster daha önce bulundukları görevlerden ayrılmıştı.

XS
SM
MD
LG