Erişilebilirlik

Trump Irma’nın Vurduğu Florida’da


Başkan Donald Trump, geçen hafta Irma Kasırgası’nın vurduğu Florida eyaletini ziyaret ediyor. Trump, eyaletin Irma’dan en çok etkilenen güneybatı kısmındaki temasları çerçevesinde, kurtarma ve onarım çalışmaları hakkında brifing alacak ve kasırgadan zarar görenlerle biraraya gelecek.

Trump, Florida’da Irma’nın ortasından geçtiği Fort Myers ve Naples kentlerine uğrayacak.

Başkan Trump, kasırga mağdurlarına verilecek federal yardımların hızla iletilebilmesi için eyaleti doğal afet bölgesi ilan etmişti.

Kurtarma ve onarım çalışmaları devam ediyor ancak yetkililer, Irma’nın yarattığı zararı tamir etmenin uzun zaman alacağı uyarısında bulunuyorlar.

Florida’daki önceliklerden biri elektriğin yeniden verilmeye başlaması. Dün gece itibariyle eyaletin yaklaşık yüzde 30’ü hala karanlık altında ve elektriklerin eski haline dönmesinin haftalar sürebileceği belirtiliyor.

Yetkililer, Florida’nın Hollywood kentindeki bir bakım evinde 8 hastanın hayatını yitirmesinde havalandırmayı çalıştırmak için gereken elektriğin kesik olmasının rolü olup-olmadığını araştırıyor.

Ölümler dün, bakım evinin karşısındaki bir hastaneye sıcaktan etkilenen yaşlı hastaların gelmesinin ardından keşfedildi. Bakım evindeki 115 hastanın tamamı tahliye edildi.

Florida Valisi Rick Scott, durumu “akıl sır ermez” olarak niteleyerek cezai soruşturma yürütülmesini istedi.

Bakım evinin kasırganın gelmesinden bu yana elektriksiz olduğu sanılıyor ancak binayı soğuk tutmak için jeneratörlerin neden devreye sokulmadığı belirsiz.

Scott, Florida genelindeki tüm bakım evlerinin kontrol edilmesi talimatı verdi.

Irma’nın en kötü vurduğu Key adalarında da yüzlerce kişi, askerler ve ulusal muhafız birliklerinin su ve gıda yardımı dağıttığı bir alışveriş merkezinin önünde kuyruk oluşturdu.

Muhafız birlikleri, yolları açma ve arama-kurtarma çalışmalarına da destek veriyor. Key adalarında sadece küçük bir grup ev ve bina Irma’dan zarar görmemeyi başardı.

Bu arada Fransa ve İngiltere de, Karayipler’de ülkelerine ait adalara yardımları artırma sözü verdi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Guadeloupe’un ardından St. Martin ve St. Barthelemy’ye gitti. Bazı yerleşimcilerden, Fransa’nın yardımlarının yetersiz olduğu gerekçesiyle tepki gören Macron, daha fazla malzeme ve güvenlik gücü gönderileceği sözü verdi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson da, Anguilla ve İngiliz Virgin Adaları’nda temaslarda bulundu. Johnson da “dev miktarda malzeme” ve daha fazla güvenlik gücünün geleceğini duyururken, İngiltere Başbakanı Theresa May’in de yeni yardımlara ilişkin açıklama yapmasını beklediğini söyledi.

Birleşmiş Milletler de, Antigua, St. Martin ve Turks ve Caicos adalarına havadan gıda ve hayati yardım malzemesi dağıtıyor.

Irma, Karayipler’de en az 37 kişinin ölümüne neden oldu. Kasırganın adeta yerle bir ettiği adalardan Barbuda’nın halkı toptan Antigua’ya tahliye edildi.

Bu arada, şov dünyasının bazı ünlü isimleri Irma ve Harvey kasırgalarının mağdurları için yardım konseri düzenledi.

44 milyon doların üzerinde gelir toplanan konserin açılışını Stevie Wonder yaparken, Cher, Barbara Streisand, Tom Hanks ve Robert DeNiro da bağışları kabul etmek için izleyicilerin telefonlarına doğrudan yanıt verdi.

XS
SM
MD
LG