Erişilebilirlik

Trump: 'İran'da Rejim Değişikliği İsteğinde Değilim'


Amerika Başkanı Donald Trump

G7 zirvesi için Fransa’da bulunan Amerika Başkanı Donald Trump, gazetecilere açıklamalarda bulundu ve İran’da bir rejim değişikliği isteği içerisinde olmadığını söyledi. Trump ayrıca İranlıların yaşamaya mecbur bırakıldıkları durumun kabul edilemez olduğunu kaydetti.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’in G7 zirvesine davet edilmesinin kendisi için sürpriz olmadığını söyleyen Başkan Trump, Zarif’le görüşüp görüşmeyeceğine ilişkin sorulara, şu an bu şekilde bir karşılaşma için erken olduğunu düşündüğü şeklinde yanıt verdi. Trump, şu an Zarif’le görüşmek istemediğini de belirtti.

Çin’le Amerika arasındaki ticaret savaşı konusuna ilişkin açıklamalarda bulunan Trump, Çin’in yeniden Amerika’yla müzakere masasına dönmek niyetinde olduğunu söyledi. Trump, bunun tüm dünya adına çok olumlu bir gelişme olduğunu ifade etti.

Trump ayrıca Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’ten de övgüyle bahsetti ve Xi'nin büyük bir lider olduğunu, kendisinin uzlaşı ve tansiyonu düşürme niyetini de memnuniyetle karşıladığını söyledi.

İki ülke arasındaki ticaret savaşının daha da alevleneceğine ilişkin sinyaller üzerine Cuma gününden bu yana tüm dünya piyasalarında ciddi dalgalanmalar yaşanıyor.

XS
SM
MD
LG