Erişilebilirlik

Trump'ın Yükselişi Kanada’ya Göç Niyetini Artırdı


Seçim dönemine girildiğinde tüm ülkelerde olduğu gibi, ABD’de de ülkeyi terk etme üzerine sohbetler de artar. Zira seçmenin bir kesiminin hakkında, “Eğer seçilirse bu ülkede yaşanmaz” dediği bir politikacı mutlaka vardır.

Ülkeyi terk etme furyasına kapılan (ve yapamayan) Amerikalı seçmenin büyük bir bölümü için bu yıl bu hedef isim Cumhuriyetçiler'in aday adayı Donald Trump. Seçtikleri ülke de, yine kuzey komşuları Kanada.

Sonuçların açıklanmasından sonra arama motoru Google’da Kanada’ya göç en çok aranan konulardan biri oldu. Kanada hükümetinin internet sitesi, çok yüklenme olduğundan hata verdi

2004’ten bu yana her seçim döneminde Google’da “Kanada’ya taşınma” ve bu cümlenin farklı şekilleri aranıyor. En çok arama George Bush döneminde olmuştu, Barack Obama döneminde ise verilere göre ABD’den göçme aramaları azaldı.

  • 16x9 Image

    Dilge Timoçin

    Dilge Timoçin Amerika'nın Sesi'ne katılmadan önce Al Jazeera, Reuters, Deutsche Welle gibi yabancı basın kuruluşları için çalıştı.  Al Jazeera Türk'ün kuruluş aşamasında yer aldı. Al Jazeera İngilizce için prodüktörlük yaptı; Lübnan'dan, Suriye sınırından ve Katar'dan haber geçti. 

XS
SM
MD
LG