Erişilebilirlik

Trump’ın Yeni Seyahat Kararnamesine İlk Dava Hawaii’den


Hawaii, Başkan Donald Trump’ın nüfusu Müslüman ağırlıklı 6 ülkenin vatandaşlarına seyahat yasağı getiren yeni kararnamesine ilk dava açan eyalet oldu.

Pasifik adasının avukatları, eyalet başkenti Honolulu’daki federal mahkemede açtıkları davada, gözden geçirilmiş yeni kararnamenin eyaletteki Müslüman nüfusa, turizme ve yabancı öğrencilere zarar vereceğini savundular.

Başkan Trump, İran, Libya, Somali, Sudan, Suriye ve Yemen vatandaşlarının ABD’ye seyahat etmesine üç ay süreyle yasak getiren ve ABD’nin mülteci kabul programını da dört aylığına askıya alan kararnameyi Pazartesi günü imzalamıştı.

Hawaii’deki federal mahkeme, davayla ilgili ilk duruşmayı kararnamenin resmen yürürlüğe gireceği tarihten bir gün öncesine denk gelen 15 Mart günü düzenleyecek.

Trump’ın Beyaz Saray’daki görevine başlamasının ilk haftasında, geçen Ocak ayında imzaladığı ilk göç ve seyahat yasağı kararnamesi hem Amerika içerisinde hem de dünyadan yoğun tepki çekmişti. Kararnamenin vizesi ve yeşil kartı olanları, hatta yürürlüğe girdiği sırada yolculuk halinde olanları da kapsaması ve listedeki ülkelerden gelenlerin Amerika’ya alınmamasıyla havaalanlarında kaos ve karışıklıklar yaşanmıştı.

Kararnameye ülke genelinde çok sayıda dava açılırken, bu davalardan birinde federal temyiz mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Herkes konunun Anayasa Mahkemesi’ne taşınmasını beklerken, yönetim bunun yerine kararnamenin yeni bir versiyonunu hazırlama yolunu seçmişti.

Yeni kararnamede öncekine göre en önemli değişikliklerden biri listeden Irak’ın çıkarılması oldu. Kapsamı da daraltılan yeni kararnamede, vizesi ve yeşil kartı olanlar yasaktan muaf tutuluyor. Kararname ayrıca Amerika’nın mülteci kabul programını ilki gibi 120 gün süreyle askıya alıyor ama bu sefer Suriyeli mültecilere farklı muamele içermiyor. İlk kararname Suriyeli mültecilerin ülkeye kabul sürecini süresiz durdurmuştu. Yeni kararnamede yine ilkinin aksine Amerika’ya kabulde öncelik verilecek grup olarak Hıristiyanlara özel bir dini atıf da yapılmıyor.

Kısıtlamaya tabi olmayan üçüncü bir ülkeden çifte vatandaşlığı olup da bu ülkenin pasaportuyla seyahat edenler de yasağa tabi olmayacak. Diplomatik pasaport sahiplerine de muafiyet tanınırken, öğrenciler ve değişim programı ziyaretçileri de yasağa tabi olmayacak. Ayrıca sırf kararnameye dayanarak vizeler iptal edilemeyecek. Dışişleri ve İç Güvenlik Bakanları, ülke çıkarları ve ulusal güvenliğin sözkonusu olduğu durumlarda, genel olmamak, vaka bazında olmak kaydıyla belirli bireylere muafiyet tanıyabilecek.

Amerika’ya kabul süreci tamamlanmış olsa da ilk kararname yayımlandığında ülkelerine dönmek durumunda kalan mültecilerin de Amerika’ya geri gelmelerine izin verilecek. Ayrıca kararname yayımlandığında Amerika’da olanlar da yeni düzenlemenin dışında tutulacak.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Enflasyonu Düşürme Yasasını İmzaladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:36 0:00
XS
SM
MD
LG