Erişilebilirlik

Trump’ın Yeğenine Mahkeme Engeli 


Başkan Donald Trump’ın yeğeni Mary Trump’ın yazdığı ve içinde ABD Başkanını rahatsız edebilecek ayrıntılar bulunduğu iddia edilen kitabın yayınlanması geçici olarak engellendi. Ancak yayıncı firma, kitabın dağıtıma çıkarıldığını ve durdurulmasının mümkün olmadığını bildirdi.

Mary Trump, Donald Trump’ın 1981’de ölen ağabeyi Fred Trump Jr.’ın kızı. Mary Trump’ın 28 Temmuz’da yayınlanması planlanan kitabında, Trump ailesinde yaşanan travmalar, kötü ilişkiler, ihmal ve tacizle ilgili ayrıntılar bulunduğu söyleniyor.

Böyle bir kitabın yayınlanması için aile üyelerinden izin alınmasını gerektiren yazılı bir anlaşma olduğunu iddia eden ABD liderinin kardeşi Robert Trump, Mary Trump’ın bu anlaşmayı ihlal ettiği gerekçesiyle dava açtı.

New York’un Poughkeepsie bölgesi yüksek mahkeme yargıcı Hal B. Greenwald, kitabın yayınlanmasını, Robert Trump’ın iddialarının geçerliliği konusunda karar verinceye kadar durdurduğunu açıkladı. Mary Trump ve yayıncısının, 10 Temmuz’daki duruşmada savunma yapması bekleniyor.

Mary Trump’ın avukatı Theodore J. Boutros Jr. ve yayıncısı Simon & Schuster, mahkeme kararına itiraz etti.

Simon & Schuster’ın üst düzey yöneticisi Jonathan Karp, iki hafta öncesine kadar Mary Trump ve ailesi arasında bir gizlilik anlaşması bulunduğundan haberi olmadığını söyledi. Karp, kitabın engellenmesinin Simon & Schuster’ın anayasa tarafından korunan haklarına ve Amerikan halkını bilgilendirme misyonuna zarar verdiğini de belirtti.

Kitap şimdiden Amazon’da listebaşı

Yayıncı firmanın avukatları, kitabın 75 bin kopyasının, mahkeme kararından çok önce kitapevlerine gönderildiğini ve dağıtımı durdurmanın artık mümkün olmadığını bildirdi.

Mary Trump’ın, Başkan Trump’ın hayatı hakkında kişisel ve daha önce bilinmeyen ayrıntıları aktardığı belirtilen kitabı, Amazon’un en çok satanlar listesinde ilk sıraya oturdu.

Mary Trump’ın avukatı Boutros, mahkemenin engelleme kararı geçici de olsa, ABD Anayasası’nın ifade özgürlüğünü koruma altına alan birinci maddesini açık şekilde ihlal ettiğini söyledi.

Boutros, “Bu kitap, bir seçim yılında, görevdeki ABD Başkanı hakkında kamuya yarar sağlayacak önemli bilgiler içeriyor. Bir günlüğüne bile raflardan indirilmemeli” şeklinde konuştu.

Robert Trump’ın avukatı Charles Harder ise, müvekkilinin karardan “çok memnun” olduğunu belirtti.

Kitap “Too Much and Never Enough: How My Family Created the World’s Most Dangerous Man” (Çok Fazla ve Asla Yeterli Değil: Ailemin Dünyanın En Tehlike Adamı Nasıl Yarattığının Hikayesi) adını taşıyor.

XS
SM
MD
LG