Erişilebilirlik

Trump’ın Sözlerine Dünya Tepkili


Başkan Donald Trump’ın Beyaz Saray’da Kongre üyeleriyle yaptığı göçmenlik görüşmeleri sırasında Haiti ve Afrika ülkeleri için kullandığı iddia edilen “b—çukuru ülkeler” ifadesinin yankıları sürüyor.

Başkan Donald Trump’ın hakaret içeren ifadesi, Afrika ülkeleri başta olmak üzere tüm dünyanın tepkisini çekti. Trump’ın "Neden bu “b—çukuru ülkelerden göçmen alıyoruz, neden “Norveç’ten göçmen almıyoruz?" dediği önce Washington Post gazetesi tarafından duyurulmuş, ardından CNN televizyonu tarafından da doğrulanmıştı.

Trump bu açıklamayı yaptığı sırada göçmenlik reformunda uzlaşma sağlanması amacıyla iki partiyi temsil eden Kongre üyeleriyle görüşüyordu.

Haiti Cumhurbaşkanı’nın, Trump’ın sözlerine açıklık getirmesi için ABD Maslahatgüzarı Robin Diallo’yu makamına çağırdığı bildirildi.

Fransa Hükümet Sözcüsü Benjamin Grivaux da Trump’ın söylediği iddia edilen sözler konusunda yapılacak en iyi yorumun “bu konuda konuşmamak olduğunu” söyledi.

Sözcü, “Özellikle doğal afetlere maruz kalan, büyük yoksulluk ve sıkıntılar yaşayan ülkelerden söz ederken doğru bir dil kullanmaya özen göstermeliyiz” dedi.

“Trump’ı boykot edin”

Gana’nın muhalif siyasetçilerinden Ras Mübarek de gelişmekte olan ülkelerden görevini terk edene kadar Donald Trump’ı boykot etmelerini istedi. Mübarek, Trump için “Amerika’nın dünyaya ve dünyanın da Amerika’ya ihtiyacı olduğunu ne kadar çabuk fark ederse hepimiz için o kadar iyi olur” ifadelerini kullandı.

Norveçliler ise Başkan Trump’ın sözlerinde bahislerinin geçmesinden rahatsız olmuş ve şaşırmış görünüyor. Norveçli siyasi analist Henrik Heldahl, normalde Norveç halkının memnuniyetle karşılayabileceği bir iltifatı, Trump’ın söyleyiş şekliyle kabul etmesinin mümkün olmadığını söyledi. Uluslararası İlişkiler uzmanı Hilde Restad da “Trump’ın Norveç halkını öveyim derken kendi halkına hakaret etmeyi başardığını” söyledi.

Güney Afrika ülkesi Botswana da Amerika Büyükelçisi’ni çağırarak Trump’ın sözleriyle ilgili açıklama istedi. Hükümetin yaptığı açıklamada Trump’ın göçmenlerle ve Afrika ülkeleriyle ilgili sözlerinin “yanlış ve ırkçı” olduğu söylendi.

Uganda Dış İlişkilerden Sorumlu Devlet Bakanı Henry Okello Trump’ın sözlerini “talihsiz ve pişmanlık verici” olarak niteledi.

Bakan, Afrika devlet başkanlarının Trump’a bu ay sonunda yapılacak Afrika Birliği Zirvesi’nde yanıt vereceklerini bildirdi.

BM İnsan Hakları Dairesi ise Trump’ın Afrika ve diğer ülkeler için kullandığı iddia edilen hakaret içeren tabirinin birçok kişinin hayatını olumsuz etkileyeceği uyarısında bulundu.

BM Sözcüsü Rupert Colville, bir ülkenin veya bir kıtanın “b..çukuru” olarak tabir edilemeyeceğini, böyle bir tutumun ırkçılıktan başka bir tanımı olmayacağını söyledi.

Sözlerin doğrulanması halinde kesinlikle “şoke edici ve utanç verici” olduklarını söylemenin mümkün olacağını belirtti.

“Yabancı düşmanlığını tetikliyor”

Colville, “Bu sadece kaba bir dil kullanmak değil, insanlığın en kötü yanını ortaya çıkaracak bir adımdır” dedi.

Colville, Trump’ın sözlerinin dünyanın 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana oluşturmaya çalıştığı evrensel değerlere aykırı olduğunu da söyledi.

Güney Afrika’da iktidar partisi de Trump’ın sözlerini “aşırı saldırgan” olarak değerlendirdi.

Afrika Ulusal Kongresi Genel Sekreter Yardımcısı Jesse Duarte, gelişmekte olan ülkelerin zorluklar yaşadıklarını ancak Amerika’da da milyonlarca insanın işsiz ya da sağlık sigortasından yoksun olduğunu hatırlattı.

Duarte, “Biz Trump’ın yorumları gibi küçük düşürücü yorumlar yapmaya tenezzül etmeyeceğiz” dedi.

Afrika Birliği Sözcüsü Ebba Kalondo ise Amerika’nın göçmen kültürünün bir ülkeyi çeşitlilik ve fırsat gibi değerler temelinde nasıl baştan yarattığının küresel bir örneği olduğunu bu nedenle de Trump’ın yorumlarının “şaşkınlık verici” olduğunu kaydetti.

Kalondo, “Böyle bir söylemin çeşitlilik, insan hakları ve karşılıklı anlayış gibi ortak değerlerimizi zedeleyeceğine inanıyorum” dedi.

XS
SM
MD
LG