Erişilebilirlik

Trump’ın Şirketleri Yabancı İşçi Vizesi İçin Başvuruda Bulundu


Başkan Trump'ın Florida’daki Mar-a-Largo tatil köyü ve yanındaki golf kulübü, çalışanlarını H-2B vize programı çerçevesinde getirmek istiyor.

Amerika Başkanı Donald Trump’ın sahibi olduğu şirketler, 70 geçici yabancı işçi çalıştırmak için vize talebinde bulundu.

İstek Beyaz Saray’ın Amerikalı şirketlere “Amerikalı çalıştırın” çağrısının yapıldığı “Yerli Malı Haftası” etkinlikleri sırasında geldi. Trump, tüm seçim kampanyası boyunca da Amerikalı şirketlere, fabrikalarını başka ülkelere taşımak yerine Amerikalılar’a istihdam sağlayacak şekilde ülke içinde iş alanları açmaları çağrısında bulunmuştu.

Başkan’ın Florida’daki Mar-a-Largo tatil köyü ve yanındaki golf kulübü, çalışanları H-2B vize programı çerçevesinde getirmek istiyor. Bu vize türü şirketlere Amerikan çalışanlar bulunamayınca geçici çalışanları işe almalarına olanak sağlıyor. Çalışma izin talebi kulübün yoğun olduğu Ekim ve Mayıs aylarını kapsıyor.

Mar-a-Lago 70 aşçı, hizmetli ve temizlikçi işe almak istiyor. Golf kulübü ise 6 aşçı arıyor.

Çalışma Bakanlığı, hangi şirketlerin H-2B vizeleri için başvurabileceğini belirliyor, İç Güvenlik Bakanlığı da vizeleri onaylıyor.

Trump geçtiğimiz günlerde bir sefere mahsus olmak üzere H-2B vize programının genişletilmesine onay vermişti. Böylece bu sayı 66 binden 81 bine yükseldi.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG