Erişilebilirlik

'Trump'ın Putin'le Görüşmesi İçin İyi Bir Zaman Değil'


'Trump'ın Putin'le Görüşmesi İçin İyi Bir Zaman Değil'
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:40 0:00

Washington’da bulunan Dış İlişkiler Konseyi’nin Rusya ve Avrasya bölümü uzmanı olan ve Columbia Üniversitesi’nde uluslararası diplomasi dersi veren Profesör Sestanoviç, Trump’ın Putin’le yapacağı görüşmenin zamanlamasını sorguladı:

“Trump kendisini tanıtmak istiyor. Ancak Rusya’nın Amerikan seçimlerine müdahale edip etmediğinin ve kabine üyelerinin Rus devleti veya istihbaratıyla temasta olup olmadığının soruşturulduğu bu dönemde Trump açısından Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’le görüşmek iyi bir zaman değil.”

Rusya’nın Trump’ın başkanlık seçimlerini kazanmasında yardımcı olduğu iddialarıyla ilgili soruşturma devam ediyor. Bu durumda Başkan Trump’ın Putin’le görüşmesi Rusya ve Amerika’da nasıl karşılanıyor?

“Amerika’da farklı görüşe sahip olanlar bu görüşmeyi farklı şekilde yorumlayacaktır. Başkanı eleştirenler, başkanın güçlü liderlere olan ilgisini ve yolsuzluğa açık yanlış bir ilişkiye doğru atılmış saydıkları bu adımı sorgulayacaktır. Başkanı destekleyenlerse Trump’ın seçim kampanyasında verdiği sözü yerine getirdiğini ve Rusya’yla ilişkileri iyileştirdiğini söyleyecekler. Tarafsızlar da, görüşmenin içeriğinin ne olduğuna bakacak, sadece kısa bir diplomatik sohbet olup olmadığına karar vereceklerdir. Rusya’daki algıysa daha karmaşık. Bir tarafta Trump’ın diğer başkanlara göre Rusya’ya daha olumlu yaklaştığını düşünenler var. Bazıları Trump’ın ABD-Rusya ilişkilerinin önünde engel teşkil eden bazı sorunları çözmek için bir fırsat ele geçirdiğini düşünüyor. Ancak Trump’ı zayıf bir politikacı olarak gören bir kitle, Trump’ın siyasi tecrübesizliğinin sorunların çözümünde engel teşkil edeceği görüşünde. Giderek daha fazla Rus yorumcu, Amerika’nın iç siyasi yapısının diplomatik ilerlemeyi engellediğini söylüyor. İç siyasi yapının diplomatik ilerlemeyi engellemesinin en büyük nedenlerinden biri, soğuk savaş zihniyetinin yeniden canlanması. Ancak bence bu çok basit bir görüş. Ruslar Soğuk Savaş’ın bitmesinden bu yana birçok dönemde iki ülkenin iyi ilişkiler kurduğunu ve birçok konuda işbirliği yaptığını unutmamalı. Yani bu siyasi çatlağın tek sebebi Amerika’nın iç siyasi yapısı değil.”

Eski başkan Truman’dan Obama’ya kadar Amerika’nın Dünya’daki rolünü inceleyen “Maximalist: America in the World from Truman to Obama” kitabının da yazarı olan Sestanoviç, iki liderin görüşmeden beklentilerini de değerlendirdi:

“Liderler ne istediklerinden ziyade neyin mümkün olabileceğini düşünmek zorunda. Herhalde iki lider de büyük bir anlaşma olmayacağını biliyor. Bu görüşme aslında birbirlerini tanımak için iyi bir başlangıç olabilir. Örneğin, her iki ülkenin de dikkat çekmeye çalıştığı silah kontrol konularına odaklanabilirler. Ya da iki ülke dışişleri bakanları tarafından isimlendirilen belirli sorunları konuşabilirler. Amerika’da yaşayan Ruslar Obama’nın Rusya’ya uyguladığı yaptırımların kaldırılmasını istiyor. Ukrayna, terörle mücadele ve Suriye’deki askeri operasyonlar gibi diplomatik yakınlaşmayı engelleyen konular da masaya yatırılabilir. Ancak bunlar tabii çok karmaşık sorunlar ve bu kadar kısa bir sürede bu tür sorunlara çözüm bulunacağını sanmıyorum.”

Profesör Sestanoviç, Başkan Trump’ın danışmanlarından biri olması durumunda Başkan’a bu zirve öncesi vereceği tavsiyeleri de şöyle sıraladı.

“Beyaz Saray danışmanları Başkan Trump’a sakin ve profesyonel olması için yeterince tavsiyede bulunuyor. Başkana herhangi bir konunun toplantıyı bölmesine izin vermemesini de öneriyorlar. Tabii ki Başkan Trump’ın içgüdüsüyle hareket ettiğini biliyoruz. Toplantıyı beklenmedik bir yöne de götürebilir ki bunun için de hazırlıklı olmalıyız. Bu Başkanın tarzı ve yazılan metne sadık kalıp kalmayacağını göreceğiz.”

XS
SM
MD
LG