Erişilebilirlik

Trump'ın İmzalayacağı Başkanlık Kararnamesi Anayasaya Aykırı mı?


Trump'ın İmzalayacağı Başkanlık Kararnamesi Anayasaya Aykırı mı?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:15:16 0:00

Başkan Donald Trump, Kongre ara seçimlerine günler kala Amerika’nın göçmen politikasında sert adımlar atmaya hazırlanıyor. Stüdyo Washington yayınına katılan göçmenlik avukatı Efe Poturoğlu, Özlem Tınaz’ın Trump yönetiminin göçmenlik politikalarına yönelik sorularını yanıtladı

Başkan Donald Trump, Amerika’nın göçmenler için sığınmacı başvurusunda bulunma kurallarını değiştireceğini açıkladı. Haftaya bu konuda bir başkanlık kararnamesi imzalayacağını söyleyen Trump anne ve babasının statüsüne bakılmaksızın Amerika’da doğanlara vatandaşlık hakkı tanınmasının önüne geçecek bir başka kararname daha imzalamayı planlıyor.

Sığınmacı başvurusunda bulunma kurallarını değiştirecek başkanlık kararnamesinin anayasaya aykırı olduğu görüşünde olan Avukat Efe Poturoğlu, bunun gerekçelerini şöyle açıkladı:

“Hukuki açıdan yorum açık bir konu. Şimdi Amerika Anayasası’nın 14’ncü düzenlemesi şöyle diyor: ABD’de doğan ve ABD yargısına dahil olan herkes Amerikan vatandaşıdır. Bu açık ve seçik bir şekilde yazılmış bir düzenleme. Bu hakkın kaldırılmasını savunanlar şöyle bir yorum getiriyorlar. Anne babası kaçak olan ve Amerika’da doğan bebekler anne babalarının yasal statülerinin olmaması nedeniyle ABD yargısına dahil değiller. Bu öne sürülüyor. Bunun yanında da savuınulan bir başka konu şu anda ABD Anayasa Mahkemesi kaçak göçmenlerin çocuklarının vatandaşlığı konusunda spesifik bir karar vermis olmaması. Burada bir boşluk görülüyor ve yorum açık olarak görülüyor. Bunun anayasa aykırı olduğu yorumu yapılıyor. Ve de kesinlikle kaçak göçmenlerin ABD yargısına tabii olmadıkları doğru değil. Mesela bir suç işlediklerinde yargıya tabiiler ve cezalarını çekiyorlar veya sınır dışı edilebiliyorlar. Yani kaçak da olsalar ABD yasalarına uygun yaşamaları gerekiyor. O yüzden o görüşe katılmıyorum. Ayrıca ABD Anayasa Mahkemesi’nin de bu konuda spesifik bir kararı olmamasının bence bir önemi yok çünkü bir madde ya da düzenleme açık ve seçik yazılmışsa Anayasa Mahkemesi’nin o yönde bir karar verme şartı yok. Bu nedenler dolayı ben anayasaya aykırı olacağını düşünüyorum böyle bir kararnamenin.”

Efe Poturoğlu, Trump’ın ABD Başkanı olarak göçmenlik konularında kararname imzalama yetkisi olduğunu ancak böyle bir kararnamenin imzalanması halinde büyük bir ihtimalle federal mahkemelerden biri tarafından anında dondurulacağını düşündüğünü de ekledi. Poturoğlu, en son kararı Anayasa Mahkemesi’nin vereceğini sözlerine ekledi.

Poturoğlu,“Benim şahsi görüşüm anayasaya aykırı olacağı yönünde” dedi.

Şu anda Amerika’da kaçak olan kişilerin Amerika’da doğan çocuklarının vatandaş olduğunu dile getiren Poturoğlu, bunun anayasal bir hak olduğunu ve bu hakkın geri alınamayacağını kaydetti.

Efe Poturoğlu, Trump’ın önündeki bir diğer seçeneğinse Anayasa’yı değiştirmek olduğunu söyledi. Poturoğlu’na göre, kararnameye göre daha sağlam bir yol. Poturoğlu bu durumda da Kongre’nin üçte ikisinin onayı gerektiğini ya da eyaletler bazında karar alınabileceğini ancak her iki senaryonun da mevcut durumda olasılığının düşük olduğunu ifade etti.

Poturoğlu, kararnamenin pratik açıdan hiç bir zaman yürürlüğe gireceğine inanmadığını da sözlerine ekledi.

Orta Amerika’dan yola çıkıp Meksika üzerinden Amerika sınırına doğru ilerleyen ve göçmen taşıyan karavan tartışmasına da değinen Trump’ın, Amerika’nın Meksika sınırına 15 bin asker gönderebileceğini söylediğini hatırlattı ve Trump yönetiminin kaçak göçmenler konusundaki tavrının oldukça sert olduğunun altını çizdi.

Trump’ın, Amerika’nın göçmenler için sığınmacı başvurusunda bulunma kurallarını değiştireceğini açıkladığına da vurgu yapan Poturoğlu, Trump’ın bu konuda imzalayacağı kararnameyle, kaçak yollarla Amerika’ya girenlerin iltica başvurusu hakkının sona ereceğini söyledi.

Efe Poturoğlu Amerikan vatandaşlığına giden yolda önemli bir adım olan Yeşil Kart çekilişi başvurusu için son tarihin 6 Kasım olduğunu da hatırlattı.

XS
SM
MD
LG