Erişilebilirlik

Trump’ın Ekibi Şekilleniyor


Başkan seçilen Donald Trump, Goldman Sachs’ın eski yöneticisi Steven Mnuchin’i Maliye Bakanı adayı gösterdi. Milyarder Wilbur Ross da Ticaret Bakanı adayı oldu.

Trump, 8 Kasım’daki seçimden bu yana kabinesindeki isimleri belirlemeye çalışıyor. Yeni başkan, en önemli bakanlıklardan biri olarak görülen Dışişleri Bakanlığı’na hala aday göstermiş değil. Bu koltuk için Massachusetts eski Valisi Mitt Romney, New York eski Belediye Başkanı Rudy Giuliani, Tennessee Senatörü Bob Corker ve CIA’in eski Başkanı David Petraeus’un adı geçiyor.

Romney, Trump’ı bir ara en sert eleştiren isimdi. Romney, dün gece Trump’la akşam yemeğinde buluştu. Romney, görüşmeyi “ilginç” diye niteledi.

Romney, seçim sürecinde, kendi adaylığı sona erince Trump’ın rakiplerine destek vermişti. Mart ayındaki konuşmasında Romney, Trump’ın ekonomik planlarını hayata geçirmesi durumunda ülkenin resesyona gireceğini söylemişti.

Ancak Salı günü Romney, Trump’ın kabine için verdiği çabalardan etkilendiğini kaydetti.

Romney muhabirlere yaptığı açıklamada, “Bence Amerika’nın bu yüzyılda da dünyaya liderlik ettiğini görmeye devam edeceksiniz. Bu görüşmelerden, Başkan seçilen Donald Trump ile görüşmemden, seçim gecesi yaptığı konuşmadan, seçtiği isimlerden, Donald Trump’ın bizi daha iyi bir geleceğe taşıyacağı umudu bende artıyor,” dedi.

Salı günü Trump, Temsilciler Meclisi üyesi Tom Price’ı Sağlık Bakanı adayı olarak göstermişti.

Trump, “Price, ünlü bir doktor, problem çözme konusunda da üne sahip ve sağlık konusunda uzman biri, bu da onu uygun bir tercih yapıyor,” dedi.

Price, hastalar, aileler ve doktorlar için hastalığı önleyen bir sağlık sistemi istediğini belirtiyor.

Price, “Obamacare” sistemine eleştirel bir isim olarak biliniyor.

Trump ve Kongre’nin birçok üyesi Obamacare’ı değiştireceklerini belirtiyor. Ancak bununla ilgili fazla ipuçları da vermiyorlar.

Trump’ın kabinesinde belirlediği bir başka isim de Elaine Chao. Trump, Chao’yu Ulaştırma Bakanlığı için aday gösterdi.

Tayvan’da doğan Chao, George Bush döneminde Çalışma Bakanı olarak görev yapmıştı. Chao, kabinede yer alan ilk Asya kökenli kadın.

Chao, Trump’ın altyapıyı yenileme konusunda vizyonunun net olduğunu söyledi.

Bununla birlikte vergi kesintilerini düşünen Trump’ın büyük projeleri nasıl hayata geçireceği merak konusu.

Bütün bakan adaylarının Senato’dan onay alması gerekiyor.

Yeni Senato’da Demokratlar’ın lideri olacak Chuck Schumer Price’a şimdiden muhalefetini gösterdi ve Price’ı Amerikalılar’ın istediklerinden uzak olarak niteledi.

Donald Trump işlerini devrediyor

Bu arada Donald Trump, milyarder bir işadamı olarak tanınmasını sağlayan tüm işlerini devredeceğini duyurdu. Trump, şirketlerindeki organik bağı tutuyordu.

Trump konuya Twitter’dan attığı dört mesajla açıklık getirdi. Trump sosyal medya mesajında "Amerika’yı yeniden yüceltmek adına, ülke yönetimine odaklanmak üzere sahip olduğum tüm büyük işlerimi bırakma konusunu anlatmak amacıyla 15 Aralık'ta çocuklarımla birlikte New York'ta büyük bir basın toplantısı düzenleyeceğim," dedi.

​“Başkanlık çok daha önemli bir görev” diye yazan Trump, "Başkanlığımın çeşitli işlerimle çıkar çatışmasına girmemesi için bunun önemli olduğunu hissediyorum. Dolayısıyla beni şirketlerimle ilgili operasyonlardan tamamen devre dışında bırakacak belgeler düzenleniyor” ifadelerini kullandı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’de Enflasyonda Yavaşlama - 10 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:52 0:00
XS
SM
MD
LG