Erişilebilirlik

Trump’ın Damadı Kushner da Soruşturma Altında


Özel savcı Robert Mueller'in, Rusya'nın Amerika başkanlık seçimlerine olası müdahalesi hakkındaki soruşturması Trump’ın damadı ve başdanışmanı Jared Kushner’a uzandı. Washington Post gazetesi, Mueller’ın Donald Trump'ın adaleti engellediği iddialarının yanı sıra, Kushner’ın iş anlaşmaları ve mali işlemlerini de inceleme altına aldı.

Habere göre soruşturmaya Trump'ın eski seçim danışmanları ve ekibinden başka isimler de eklendi.

Washington Post daha önceki haberlerinde de Kushner’ın, Rusya devletine ait bir kalkınma bankasının başkanıyla görüştüğünü yazdı. Avukatları ise, Kushner’ın soruşturma sırasında her türlü işbirliğini göstereceğini açıkladı.

Başkan Donald Trump da Perşembe’den bu yana sosyal medya hesabından soruşturmayı eleştiriyor. “Rusların seçimlere müdahalesiyle diye birşey uydurdular, hiçbir kanıt bulamadılar. Şimdi de bu iddiadan ‘adaleti engelleme’ hikayesi çıkartıyorlar” yazan Trump, Amerikan siyaset tarihindeki en büyük cadı avının yapıldığını savundu.

Beyaz Saray sözcülerinden Sarah Huckabee Sanders, bu mesajlarla ilgili Trump’ın kişisel avukatını işaret etse de, Trump Cuma günü de Twitter mesajlarını sürdürdü.

Amerika Başkanı, "Bana FBI direktörünü kovmam gerektiğini söyleyen adam tarafından, FBI direktörünü kovmam gerekçesiyle soruşturma altındayım! Cadı avı" mesajıyla soruşturmayı da doğrulamış oldu.

Trump ayrıca 100 milyondan fazla insana ulaştığı sosyal medya hesabından, “yalan haber medyasının” kendisinden nefret ettiğini yazdı.

Ancak bu sosyal medya mesajları Trump’ın başını daha da ağrıtabilir. Amerika’nın Sesi’ne konuşan avukat Bradley Moss, Trump’ın, kendi eylemlerini araştıran atanmış bir özel savcı hakkında bu şekilde konuşmasının uygunsuz olduğunu söyledi. Ulusal güvenlik ve federal istihdam uzmanı olan Moss, “Özel savcı Mueller büyük olasılıkla bu Twitter mesajlarını, soruşturmayı engellemeye ek kanıt olarak arşivliyordur” dedi.

Öte yandan özel savcı Mueller’ın Ulusal İstihbarat Direktörü Dan Coats, Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) Başkanı Michael Rogers ve NSA’in eski başkan yardımcısı Richard Ledgett’ı da sorgulamayı planladığı öne sürülüyor.

Sorgulamanın konusu ise Trump’ın eski ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn. Flynn’ın Rus Büyükelçi Sergey Kislyak ile bağlantıları ve Trump’ın eski FBI Başkanı James Comey’e Flynn’in soruşturulmasını durdurması için baskı yaptığı iddiası.

İddialara göre Trump, Coats ve Rogers’dan da Comey konusuna müdahil olmasını istedi. Hatta bu iki isimden, yardımcılarının Rusya ile görüşmeleri ile ilgili hiçbir kanıt olmadığını kamuoyu önünde açıklamalarını talep etti.

Haberlere göre ne Coats ne Rogers bu taleplere yanıt verdi. Richard Ledgett’ın Trump ile konuşup konuşmadığı bilinmiyor.

Ulusal İstihbarat Direktörü Dan Coats, Ulusal Güvenlik Dairesi NSA Başkanı Michael Rogers, geçen hafta Senato’da verdikleri ifadede baskı altında hissetmediklerini söyleseler de, Trump’ın kendilerinden ne talebi olduğunu açıklamayı reddettiler.

Eski İç Güvenlik Bakanı Jeh Johnson da 21 Haziran’da, Rusya’nın eylemlerini araştıran Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu’nda konuşacak.

Trump yemin ederek Beyaz Saray’daki mesaisine resmen başlamadan önce Flynn’i ulusal güvenlik danışmanı olarak atamıştı. Ancak Flynn bu görevde 24 gün kalabilmişti. Trump yönetimi yetkililerine göre Flynn’in istifası özellikle Rusya ile bağları yüzünden değil, Rusya’nın ABD büyükelçisiyle görüşmeleri hakkında Başkan Yardımcısı Mike Pence’e eksik bilgi vermesinden kaynaklandı.

Eski FBI Direktörü James Comey, Başkan Trump tarafından kendisine gönderilen bir mektup ile görevden alınmıştı. Comey, Trump’ın seçim kampanyasındaki danışmanlarının Trump’ın kazanmasına yardımcı olmak için Rusya'yla yasadışı olarak işbirliği yapıp-yapmadıklarına dair FBI soruşturmasını yürütüyordu.

Trump’ın hedefindeki Rosenstein Rusya soruşturmasından çekilebilir

ABC’nin haberine göre Amerika Adalet Bakan Yardımcısı Rod Rosenstein Rusya soruşturmasından kendisini çekebilir. Rosenstein’ın gerekçesi soruşturma sırasında muhtemel bir tanığa dönüşmesi.

ABC haberini isim vermediği kaynaklarına dayandırdı.

ABC, Rosenstein’ın Adalet Bakanlığı yetkililerinden Rachel Brand’e çekilmesi durumunda, soruşturmada kendisinin yetkili olacağını söylediğini kaydetti.

Rosenstein, Rusya’nın 2016 seçimlerine muhtemel müdahalesiyle ilgili soruşturmaya Robert Mueller’i özel savcı olarak atamıştı. Rosenstein, Mueller’i sadece iyi bir neden olursa görevden alacağını açıklamıştı.

Bakan Yardımcısı bu açıklamayı Başkan Donald Trump’ın Mueller’i kovacağı yolundaki haberler sonrasında yapmıştı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump'ın Evinde Aramaya Onay Adalet Bakanı'ndan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG