Erişilebilirlik

Trump’ın Adalet Bakanı Adayı Mueller Soruşturmasını Nasıl Etkileyecek?


Başkan Donald Trump’ın Jeff Sessions’dan boşalan adalet bakanlığına aday gösterdiği William Barr, adaylığının onay süreci kapsamında Salı günü Senato Adalet Komisyonu’nda ifade verecek. Amerikan haber ajansı AP’nin bildirdiğine göre, Barr oturumun başında yapacağı konuşmada, özel yetkili savcı Robert Mueller’ın soruşturmasını tamamlamasına izin verilmesinin “son derece önemli olduğu” mesajını verecek. Barr’ın soruşturmanın sonuçları hakkında Kongre ve kamuoyunun bilgilendirilmesi gerektiğine inandığını da söylemesi bekleniyor.

William Barr’ın ayrıca, Trump’ın kendisini bu göreve aday göstermeden önce herhangi bir söz, güvence ya da taahhüt alma çabası içine asla girmediğini vurgulaması da bir diğer beklenti.

ABD Adalet Bakanlığı oturumdan önce konuşmanın metnini paylaştı. Bu adım, Barr’ın oturumda Demokrat üyelerden gelecek en önemli muhtemel soruları önceden yanıtlama niyeti olarak yorumlandı. Demokrat senatörlerin Barr’ı özellikle, Mueller’ın soruşturmasının son aşamalarını tarafsız ve müdahale etmeden idare edip-edemeyeceği ve raporun sonuçlarının kamuoyuyla paylaşılmasına izin verip-vermeyeceği konusunda sıkıştırması bekleniyor. Özel savcı Mueller, Trump’ın 2016 seçim kampanyasıyla Rusya arasında olası bağlantı iddialarını soruşturuyor.

Basına dağıtılan metne göre Barr oturumda, “Bu meseleyi Özel Savcının çalışmasını tamamlamasına izin vererek çözmenin, herkesin; Başkan’ın, Kongre’nin ve en önemlisi Amerikan halkının en iyi çıkarına olduğunu düşünüyorum” diyecek.

William Barr, Adalet Bakanlığı’ndan eski iş arkadaşı olan Mueller’ı, hem kişisel hem profesyonel hayatta 30 yıldır tanıdığı bir arkadaşı olarak tanımlıyor. Barr, 1991-1993 yılları arasında adalet bakanıyken Mueller bakanlığın ceza dairesinin başındaydı.

Özel savcı, Rusya soruşturmasının sonuçlarını Adalet Bakanlığı’na iletmekle yükümlü. Barr, Mueller’ın raporunu kamuoyuyla paylaşacağı yönünde söz vermeyecek ancak bulguları içeriği ne olursa olsun paylaşılmasını genel anlamda desteklediğini ifade edecek.

Barr, açıklanan yazılı metinde bu konuda şu ifadeleri kullanıyor: “Bu nedenle amacım, yasalara uygun olarak elimden gelen en fazla şeffaflığı sağlamak olacak. Sizi temin ederim ki, benim vermem gereken kararlar sözkonusu olduğunda, bu kararları sadece yasaları temel alarak vereceğim ve hiçbir kişisel, siyasi ya da diğer uygun olmayan çıkarların kararlarımı etkilemesine izin vermeyeceğim.”

Bu sözler, Barr’ın özel savcının soruşturmasıyla ilgili geçmişteki bazı yorumlardan endişe eden Demokrat senatörleri yatıştırma niyeti taşıyor. Barr’ın geçen yıl Adalet Bakanlığı’na gönderdiği bir notta, Başkan’ın adaleti engelleyip-engellemediğine ilişkin soruşturmayı eleştirdiği ortaya çıkmıştı.

Barr ayrıca, Başkan’ın eski FBI Başkanı James Comey’yi kovmasının uygun olduğunu ve Trump tarafından Demokratlar’a yakın savcıları ekibine dahil etmekle eleştirilen Mueller’ın soruşturma ekibinin daha “dengeli” olması gerektiğini söylemişti.

Bu açıklamalar, Barr’ın Rusya soruşturmasına engel olabileceği yönünde endişeler yarattı. Barr’a sorulması muhtemel sorulardan biri de, soruşturma kapsamında ilave soruları yanıtlamayı reddetmesi halinde Başkan Trump’ın ifade vermeye çağrılmasına onay verip-vermeyeceği ve Mueller’ın raporu ya da tespitleri ne olursa olsun bunu Kongre’yle paylaşıp-paylaşmayacağı şeklinde olacak.

Trump’ın hiçbir şekilde kendisinden “herhangi türden bir güvence, söz ya da taahhüt almaya” çalışmadığını belirtecek olar Barr, “Adalet Bakanı olarak bağlılık göstereceğim yer, hukukun üstünlüğü, Anayasa ve Amerikan halkı olacak. Olması gereken de bu. Atamamı onaylarsanız da böyle olacak. Bakanlığı profesyonellik ve dürüstlükle idare edecek olmam dışında ona herhangi bir (taahhüt) vermedim” mesajını verecek.

XS
SM
MD
LG