Erişilebilirlik

Trump İklim Anlaşmasıyla İlgili Kararını Bugün Açıklıyor


Başkan Donald Trump Amerika’yı 2015 Paris İklim Değişikliği Anlaşması’ndan çekip çekmeme konusundaki kararını bugün öğleden sonra açıklayacağını bildirdi.

Trump, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, yerel saatle 15.00’de (TSİ 22.00) Beyaz Saray’ın bahçesinde kameralar önüne çıkacağını belirtti ve mesajının sonunda kampanya sloganı olan “Amerika’yı yeniden güçlü yapacağız” ifadesini kullandı.

Trump dün Vietnam Başbakanı Nguyen Xuan Phuc ile görüşmesi sırasında yaptığı açıklamada, konuyla ilgili seçenekleri değerlendirdiğini ve her iki görüşten çok sayıda kişiyi dinlediğini söyledi.

Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer da, Amerikalı iş dünyası liderleri ve yabancı devlet başkanlarına da danışıldığını aktardı.

Dün çok sayıda haber ajansı Trump’ın 195 ülkenin imzacı olduğu küresel anlaşmadan çekilme kararı aldığını yazmıştı. Bu yönde bir adım, önceki başkan Barack Obama dönemi politikalarından büyük bir dönüş anlamına geliyor. Karar Cumhuriyetçi tabanı memnun etse de çevreciler ve Amerika’nın müttefiklerinde öfkeye neden olması bekleniyor.

Değerlendirilme aşamasında olan karara çevre grupları tepki gösterirken, Amerika’daki en büyük kentlerin belediye başkanları da Trump’ın kararı ne olursa olsun anlaşmaya bağlı kalmaya devam edeceklerini açıkladı.

Los Angeles Belediye Başkanı Eric Garcetti Twitter’da, “Eğer Beyaz Saray Paris İklim Anlaşması’ndan çekilirse, biz onu Los Angeles’ta onaylayacağız” diye yazdı.

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio da yine Twitter üzerinden, “Kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz. New York’un Paris anlaşmasına bağlılığının devam etmesi yönünde bir kararname imzalamayı planlıyorum” şeklinde mesaj paylaştı.

Çevreciler de beklendiği gibi oldukça kızgın, kararın kendi çıkarlarının aleyhinde olacağını tahmin ediyorlar.

Sierra Club Başkanı Michael Brune Amerika’nın Sesi’ne e-posta yoluyla yaptığı açıklamada, “Donald Trump tarihi bir hata yaptı. Torunlarımız geriye dönüp baktıklarında bir dünya liderinin gerçeklikten ve etikten nasıl bu kadar uzak olabileceğinden dehşete düşecekler” değerlendirmesinde bulundu.

League of Conservation Voters da benzer açıklamasında, “Bu son derece sorumsuz kararla Başkan Trump sadece Amerikan toplumunun sağlığı ve emniyetini tehlikeye atmakla kalmıyor, aynı zamanda Amerika’nın birçok konuda küresel liderlik yapma konumuna da zarar veriyor” ifadesini kullandı.

Space X’in kurucusu milyarder girişimci Elon Musk da Trump’ın anlaşmadan çekilmesi halinde Beyaz Saray’daki üç bilim danışma kurulundan istifa etme tehdidinde bulundu.

Trump’ın açıklayacağı karar, Avrupa ve diğer müttefiklerde de endişelere neden oldu.

Birleşmiş Milletler’in resmi Twitter hesabından da, “İklim değişikliği inkar edilemez bir gerçek. İklim konusunda eyleme geçilmesi durdurulamaz. İklim çözümleri eşi görülmeyen fırsatlar sağlıyor” mesajı paylaşıldı.

Fransa’nın Washington Büyükelçisi Gerard Araud da Twitter’dan, “büyük Amerikan şirketlerinin Paris anlaşmasına desteğini açıkladığına” dikkati çekti.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker de Başkan Donald Trump’ın Paris anlaşmasının şartlarını “ayrıntılı şekilde anlamadığını” savundu. Juncker, Avrupalı liderlerin geçen hafta kıtayı ziyaret eden Trump’a küresel anlaşmadan çekilme sürecini “net ve basit cümlelerle” anlatmaya çalıştığını kaydetti.

Trump’la geçen hafta görüşen liderlerden biri olan Juncker, yeni uluslararası anlaşmalardan çekilmenin bir kaç yıl sürdüğüne işaret ederek, “’Ben Trump’ım, ben Amerikalı’yım, önce Amerika ve ben anlaşmadan çıkıyorum’ söylemlerinin olmayacağını anlatmaya çalıştık” diye konuştu.

Ancak tüm açıklamalar da olumsuz değil.

22 Cumhuriyetçi senatör geçen hafta yayımladıkları mektupta Trump’ı Paris anlaşmasından çekilmeye çağırdı. Mektupta senatörler, anlaşmada kalmaya devam etmenin Amerika’yı hukuki ihtilafların içine sokacağını öne sürererek, bunun Trump’ın Temiz Enerji Planı adlı Obama döneminden kalma düzenlemeleri tersine çevirme çabalarını karmaşıklaştıracağı görüşünü dile getirdiler.

Devletin küçülmesini savunan bir kuruluş olan Freedom Work da, anlaşmaya bağlı kalmaya devam etmenin çok masraflı olacağını, Amerikan ekonomisine 2 trilyon doların üzerinde maliyet yükleyeceğini iddia etti.

XS
SM
MD
LG