Erişilebilirlik

Trump: ‘Göçmenlik Konusunda Bugün Güçlü Adımlar Atacağız’


ABD Başkanı Donald Trump, göçmenlik konusunda bugün “güçlü bir adım” atacaklarını açıkladı. Trump, açıklamasını sabah erken saatlerde Twitter üzerinden yaptı; ancak atılacak adımlarla ilgili bilgi vermedi.


Trump mesajında ''Meksika ile Kanada'nın sınırlarla ilgili yasaları çok güçlüyken bizimkiler çok zayıf. Kongre, bu Obama dönemi yasalarını ve diğer yasaları da değiştirmeli, hemen ŞİMDİ! Demokrat Partililer bizi engelliyor — istiyorlar ki insanlar kontrolsüz şekilde ülkemize aksın… Bu SUÇTUR! Bugün güçlü adımlar atacağız.''

Trump, Meksika ve Kanada’nın sınır yasalarının çok güçlü olduğunu, ABD’nin sınır yasalarının ise çok zayıf olduğunu yazdı.

Başkan Trump dün de, ABD’ye daha fazla yasadışı göçün engellenmesi için Meksika sınırına birliklerin gönderileceğini söylemişti.

Beyaz Saray’da gazetecilerle bir araya gelen Trump, “Bence bu yapmamız gereken bir şey” demişti.

Başkan Trump, Savunma Bakanı Jim Mattis, İç Güvenlik Bakanı Kirstjen Nielsen ve Adalet Bakanı Jeff Sessions, yönetimin göçmenlikle ilgili stratejisini değerlendirmek üzere Salı günü bilgilendirme toplantısına katılmıştı. Toplantıda Ulusal Muhafızlar’ın konuşlandırılması, insan kaçakçılığı, uyuşturucu ticareti, terörizm ve gümrük kaçakçılığına karşı önlemler alması için Kongre’ye baskı yapılması görüşülmüştü.

Trump’ın sınırları koruması için orduyu devreye sokma planına Savunma Bakanlığı’ndan yanıt geldi. Bir bakanlık yetkilisi, “Beyaz Saray ile hala görüşme halindeyiz” dedi.

Trump’tan önce eski başkanlar George W. Bush ve Barack Obama, sınırda istihbarat, gözetim ve keşif desteği için Ulusal Muhafızlar’ı görevlendirmişti.

ABD’de ordunun, genelde kolluk kuvvetlerinin sorumluluğundaki iç meselelere dahil olması sınırlandırılmış durumda.

Trump Salı günü düzenlenen basın toplantısında, 1000’den fazla kaçak göçmen taşıyan bir “karavanın” Meksika-Guatemala sınırından ABD’ye doğru ilerlediğini ve bunun engellenmesi gerektiğini savundu.

Başkan Trump’ın haber kanalı olarak tercih ettiği ve beğendiği Fox televizyonu da, son günlerde “karavanla” ilgili haberlere yer veriyor, Meksika’nın karavandaki bazı göçmenleri mülteci olarak kabul edeceği de iddialar arasında.

Trump Meksika’yı daha önce, karavanı ABD sınırına ulaşmadan durdurmazsa, serbest ticaret anlaşmasını riske atacağı uyarısı yapmıştı.

XS
SM
MD
LG