Erişilebilirlik

Trump'ın G20 Gündemi Yoğun


ABD Başkanı Donald Trump ve First Lady Melania Trump, Buenos Aires'te

ABD Başkanı Donald Trump, Arjantin’deki G20 Zirvesi kapsamında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le yapmayı planladığı ikili görüşmeyi iptal etti. Trump, görüşmeyi Ukrayna krizi sebebiyle iptal ettiğini açıkladı.

Beyaz Saray: “Trump, Erdoğan’la ayaküstü görüşecek”

Beyaz Saray Basın Sözcüsü Sarah Sanders da Başkan Donald Trump’ın Arjantin’de yapılan G-20 zirvesi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Güney Kore Cumhurbaşkanıyla yapacağı görüşmelerin ikili resmi görüşmeler şeklinde olmayacağını söyledi. Sanders açıklamasında görüşmelerin zirve sırasında gayrı resmi biçimde ayaküstü yapılacağını kaydetti.

Trump Putin'le görüşmesini neden iptal etti?

Rusya’nın Kırım açıklarında Ukrayna’ya ait askeri gemileri ve personeli alıkoymasıyla patlak veren kriz sonrasında Trump, Rus liderle G20 zirvesi sırasında muhtemelen görüşeceğini, Arjantin yolculuğu sırasında Ukrayna gerilimiyle ilgili kendisine kapsamlı rapor verileceğini ve bu rapor sonrasında kararını vereceğini belirtmişti. Trump bir süre sonra kararını sosyal medyadan duyurdu ve Twitter’dan Putin’le yapacağı görüşmeyi iptal ettiği mesajını paylaştı.

Trump, “Gemiler ve denizciler Rusya’dan Ukrayna’ya iade edilmediği için, Arjantin’de Rusya Devlet Başkanı Putin’le yapılması planlanan görüşmenin iptal edilmesinin ilgili taraflar için en iyi adım olacağına karar verdim. Sorun çözülür çözülmez anlamlı bir zirve yapmayı umuyorum” diye yazdı.

Rusya’dan da konuyla ilgili açıklama geldi. Kremlin sözcüsü Amerika’nın görüşmenin iptal edildiğine ilişkin resmi bir bilgisi olmadığını, sadece Twitter mesajından ve basında çıkan haberlere ilişkin bilgileri olduğunu belirtti. Sözcü, görüşme gerçekten iptal edildiyse Rusya Devlet Başkanı Putin’in zirve kapsamında “anlamlı görüşmeler” için ekstra zamanı olacağını söyledi.

Arjantin'e ulaşan Başkan Trump, Buenos Aires'e ayak basar basmaz Twitter'dan bir mesaj yayınladı.

Trump mesajında, "İki günlük yoğun ve planlı ziyaretler için Arjantin'e ulaştık. Önemli görüşmeler yapacağız. Büyük ulusumuz son derece iyi temsil edilecek ve bu toplantılar son derece yapıcı olacak" diye yazdı.

Amerika Başkanı Donald Trump, bugün Arjantin, Japonya ve Hindistan liderleriyle ikili görüşmeler yapacak. Trump'ın bugün ayrıca Kanada ve Meksika'yla Amerika arasında yenilenen ticaret anlaşmasına da imza koyması bekleniyor.

Zirvenin en çok merak edilen görüşmesiyse Başkan Trump'la Çin lideri Xi Jinping arasında gerçekleşecek temas. İki lider yarın (Cumartesi) günü biraraya gelecekler. İki ülkenin karşılıklı olarak uygulamaya soktukları gümrük vergileri tüm dünyada ticaret savaşları kaygılarını arttırdı. Trump ve Jinping'in ticaret savaşlarını önleyebilecek bir uzlaşı sağlayıp sağlayamayacakları en büyük merak konusu.

Merkel'in uçağı arıza yaptı

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve beraberindeki heyeti Buenos Aires'e götürecek uçak arıza yapınca Merkel Arjantin'e gecikmeli olarak ulaştı. Merkel beraberindeki küçük heyetle birlikte İspanya'nın Madrid şehrine giderek oradan tarifeli bir uçakla Buenos Aires'e geçti.

XS
SM
MD
LG