Erişilebilirlik

Trump: ‘Fırtına Öncesi Sessizlikteyiz’


Başkan Donald Trump, İran ve Kuzey Kore konusunda Amerikalı askeri liderlerle görüşmesinin ardından birlikte fotoğraf çekimi sırasında, bu anın “fırtına öncesi sessizlik” olduğunu söyledi.

Trump, eşi Melania Trump, üniformalı askeri liderler ve eşleriyle birlikte Beyaz Saray’da gazetecilere poz verirken, “Bunun ne anlama geldiğini biliyor musunuz? Belki fırtına öncesi sessizliktir” dedi.

O sırada bir gazetecinin “Ne fırtınası Sayın Başkan?” sorusunu Trump, “Göreceksiniz” diye yanıtladı.

Trump bu toplantı öncesinde de üst düzey savunma yetkilileriyle yaptığı toplantıda Kuzey Kore tehdidi ve İran’ın nükleer silah edinmesini engellemekten bahsetti.

Başkan Trump, “Kuzey Kore’de , hedefimiz nükleer silahlardan arındırmak. Bu diktatörlüğün ülkemizi ya da müttefiklerimizi hayal edilemez can kaybıyla tehdit etmesine izin veremeyiz. Bunun yaşanmasını önlemek için yapmamız gerekeni yapacağız. Ve gerekli olduğu takdirde yapılacak, inanın bana” diye konuştu.

BM Genel Kurulu’na geçen ayki hitabında Trump, ABD’nin, kendisini ya da müttefiklerini savunmak için, ihtiyaç duyulduğu takdirde Kuzey Kore’yi “tamamen yok edeceğini” söylemişti.

Trump, dün İran’a karşı da sert ifadeler kullanırken, bu ülkeyi uluslararası toplumla varılan nükleer anlaşmanın ruhuna uymamakla suçladı.

Yönetimden üst düzey bir yetkili, Trump’ın, İran’la anlaşmayı , Kongre’ye geri göndermesinin beklendiğini söyledi.

Trump yönetiminde birçok üst düzey pozisyonu emekli generaller üstlendi. Bunlar arasında Beyaz Saray Genel Sekreteri emekli general John Kelly, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Korgeneral H.R. McMaster bulunuyor.

Trump toplantı sırasında askeri liderlerden, detaya girmeden, gerektiği takdirde kendilerine “askeri seçenekler” sunmada daha hızlı olmalarını istedi.

Başkan Trump, “Önümüzdeki dönemde, sizden, gerektiğinde bana çok daha süratli olarak geniş yelpazede askeri seçenekler sunmanızı bekliyorum. Hükümet bürokrasisinin yavaş olduğunu biliyorum ama bürokrasinin engellerini aşmada size güveniyorum” diye konuştu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Apple Kullanıcılarına Güvenlik Açığı Uyarısı - 19 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:55 0:00
XS
SM
MD
LG