Erişilebilirlik

Trump’ın Eski Danışmanı Rusya İddialarını Yalanladı


Başkan Donald Trump’ın seçim kampanyası sırasındaki danışmanlarından Roger Stone, Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu’na verdiği ifadede Rusya’nın başkanlık seçimlerine olası müdahalesiyle hiçbir şekilde bağlantısı olmadığını söyledi.

Kapalı kapılar ardında yapılan oturum öncesinde Stone tarafından kaleme alınan bir açıklama dağıtıldı. Stone açıklamada başkanlık kampanyasına yabancı bir ülkenin müdahil olduğunun açık olduğunu ancak yetkililerin bunun için Ukrayna’ya ve Demokrat aday Hillary Clinton’a odaklanmaları gerektiğini ifade etti.

Stone, Clinton’un kampanya başkanı John Podesta’ya ait maillerin Wikileaks tarafından sızdırılmasının zamanlamasıyla ilgili önceden bilgisi olmadığını aktardı ve müşterileri adına yasa dışı eylemlerde bulunmadığını söyledi.

Açıklamada Stone’un “Bunu siyasi maksatlı bir yargılama olarak görüyorum, çünkü bu komisyonun üyelerinin bir kısmı, bazı kişileri Rusya ile ilişkili göstermek için hiçbir delil olmamasına karşın sorumsuz, tartışmasız ve kesin şekilde yanlış açıklamalar yaptı” ifadeleri yer aldı.

Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu’nun yanı sıra Senato İstihbarat Komisyonu da Trump’ın seçim kampanyasıyla Rusya arasındaki olası bağlantı hakkında kendi soruşturmasını yürütüyor. Adalet Bakanlığı Özel Savcısı ve eski FBI direktörü Robert Mueller de kendi bağımsız soruşturmasını yürüten bir diğer isim.

Amerikan istihbarat daireleri, Rusya’nın Clinton’a zarar vererek başkan olma şansını azaltmak ve Trump’ı desteklemek amacıyla kampanya yürüttüğü konusunda hemfikir.

Trump ise Rusya ile bu konuda işbirliği içinde olduğu iddiasını reddediyor.

XS
SM
MD
LG