Erişilebilirlik

Trump Erdoğan'la Telefon Görüşmesi Yaptı


Recep Tayyip Erdoğan ve Donald Trump Mayıs ayında Washington'da Beyaz Saray'da görüşmüştü

Başkan Donald Trump bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la telefon görüşmesi yaptı.

Beyaz Saray, Başkan Trump’ın yerel saatle sabah 9.30’da Trump’ın Erdoğan'la telefon görüşmesi yapacağını açıklamıştı.

Açıklamada, Trump ve Erdoğan’ın Katar’ın Körfez ve Arap komşularıyla arasındaki anlaşmazlık da dahil, bazı konularda görüştükleri belirtildi.

Görüşmede teröristlere kaynak sağlanmasının durdurulması ve aşırı ideolojiyle mücadele için tüm ülkelerin birlikte çalışması gerektiği üzerinde duruldu. Açıklamada ayrıca, Trump’ın görüşmede, tüm müttefiklerin ve ortakların terör ve aşırılıkla mücadelede çabalarını arttırmasının önemine vurgu yaptığı kaydedildi.

Ankara'daki kaynaklara göre Erdoğan görüşmede Trump'a, YPG'nin silahlandırılmasıyla ilgili rahatsızlığını ilettiği belirtiliyor.

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Savunma sanayii ve ekonomi alanında ikili ilişkilerin ele alındığı görüşmede, Körfez'de Katar ekseninde yaşanan gerilim hakkında da görüş teatisinde bulunulmuştur" denildi.

Görüşmede, gerilimin bir an önce düşürülmesinin, sorunların müzakerelerle halledilmesinin önemine vurgu yapıldı.

Açıklamada, "Cumurbaşkanımız PKK, FETÖ ve DEAŞ dahil terörün her türüne karşı çıkmanın önemine dikkat çekmiştir" dendi.

Açıklamada ayrıca, iki liderin terörle mücadelede işbirliğinin daha da güçlendirilmesi konusunda mutabık kaldıkları belirtildi.

Erdoğan Putin'le de görüştü

Görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le de bir telefon görüşmesi yaptı.

Kremlin'den yapılan açıklamada görüşmede Suriye meselesinin ele alındığı kaydedildi. Görüşmede, Astana sürecine değinildi ve Suriye meselesinin çözümüne yönelik işbirliğinin önemine dikkat çekildi.

Erdoğan-Trump görüşmesinin Amerika'nın IŞİD karşıtı koalisyonun Amerikalı temsilcisi Brett McGurk'ün Türkiye'de temaslarda bulunduğu sırada gerçekleşmesi dikkat çekti.

Amerika Savunma Bakanı Jim Mattis’in bu hafta Brüksel’e giderken uçakta gazetecilere Rakka operasyonundan sonra da YPG’ye silah temin etmeye devam edeceklerini söylemesi, Türkiye’nin bu konudaki kaygılarını daha da arttırmıştı.

Katar krizi konusunda da, her ne kadar Amerika Dışişleri Bakanı Rex Tillerson daha ılımlı ve diyaloğa dönük mesajlar verse de, Başkan Trump özellikle sosyal medyadan verdiği mesajlarda Katar’ı suçlayan ifadeler kullanmıştı. Başta Suudi Arabistan olmak üzere Arap ülkelerinin Katar’a sundukları talepler listesinde, ülkedeki Türk askeri üssünün kapatılmasını istemesi de görüşmede gündeme gelmesi beklenen konular arasındaydı.

Facebook Forum

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 6 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG