Erişilebilirlik

Trump: ‘Anayasada Doğumla Gelen Vatandaşlık Hakkı Yok’


ABD gelecek hafta yapılacak Kongre ara seçimlerine hazırlanırken Başkan Donald Trump, ABD’de doğan herkese vatandaşlık verilmesi uygulamasını kaldırma sözündeki ısrarını sürdürüyor.

Başkan Trump bugün yine aynı konuda açıklamalar yaptı. Trump, ABD anayasasının ülkede doğan herkese vatandaşlık hakkı verilmesini garanti altına almadığını söyledi ve bu uygulamayı sona erdirmek için elinden geleni yapacağını kaydetti.

Twitter’dan paylaştığı mesajda Trump, “Doğumla gelen vatandaşlık hakkı ülkemize milyarlarca dolara mal oluyor ve vatandaşlarımız için büyük haksızlık oluşturuyor, bu öyle ya da böyle sona erecek. Bu ‘ABD yetkisine tabi’ ifadesinden dolayı 14’üncü madde kapsamına girmiyor. Birçok hukuk akademisyeni aynı görüşte…’’ ifadelerini kullandı.

Amerikan İç Savaşı’nın ardından anayasaya eklenen 14’üncü madde ABD topraklarında doğan herkese vatandaşlık hakkı veriyor. Bunun amacı eski köleleri de anayasayla koruma altına almaktı. Ancak Trump gibi bazı Cumhuriyetçiler bunun ülkeye yasadışı yollarla gelerek çocuk sahibi olmanın önünü açtığı görüşünde.

Ancak Trump’ın danışmanlarından Kellyanne Conway’in avukat eşi yazdığı bir görüş makalesinde bunu kaldırmanın anayasaya aykırı olabileceğini öne sürdü.

George Conway, makalesinde ‘‘Bazen anayasa metinleri gün gibi açıktır ve siyasetçilerin yapmak istedikleri şeylere izin vermez’’ dedi.

Beyaz Saray sözcüsü Sarah Sanders, Fox News kanalına verdiği röportajda göçmenlik konusunda “yap-bozun birden fazla parçası” olduğunu söyledi.

Başkanın “tam bir reform” görmek istediğini belirten Sanders, ‘‘Göç sistemimizde büyük boşluklar var. Ya bunları kapatacağız ya da görmezden gelerek yolumuza devam edeceğiz’’ dedi.

XS
SM
MD
LG