Erişilebilirlik

Trump: ‘Demokratlar Destek Vermezse Duvarı Ordu İnşa Eder’


Başkan Donald Trump, “Demokratlar’ın ülkeyi güvenli kılmak için oy desteği vermemesi halinde” Meksika sınırına inşa etme sözü verdiği duvarı ordunun inşa edeceğini belirtti.

Twitter’den bu sabah yeni mesajlar paylaşan Trump, göçmenlik ve sınır devriye görevlileriyle ordunun Meksika sınırının güvenliğini sağlamada “harika” iş çıkardıklarını kaydetti. Ancak Başkan Trump, “büyük bir duvarın çok daha kolay ve daha az pahalı çözüm” olacağını savundu. Trump, Demokratlar’ın “tamamen siyasi nedenlerle” sınır güvenliğini istemediklerini öne sürdü.

ABD’deki hükümet kurumlarının bazılarına sağlanan fonların süresi 21 Aralık’ta doluyor ve Trump’la Kongre’deki Demokrat liderler arasında anlaşmaya varılamazsa Amerika bir kez daha hükümetin kapanması tehlikesiyle karşı karşıya. Başkan Trump’la Senato’daki Demokratlar’ın lideri Chuck Schumer ve Temsilciler Meclisi’ndeki Demokratlar’ın lideri Nancy Pelosi bugün Beyaz Saray’da biraraya gelecek.

Trump gelecek bütçe paketinde duvar için en az 5 milyar dolarlık fon ayrılmasını istiyor. Demokratlarsa çit ve diğer sınır güvenliği tedbirleri için 1,3 milyar dolar öneriyor.

XS
SM
MD
LG