Erişilebilirlik

Trump Dünya Bankası'nın Çin'e Borç Vermesine Tepkili


Amerika Başkanı Donald Trump, Dünya Bankası'nın Çin'e kaynak sağlamasına Twitter hesabından tepki gösterdi

ABD Başkanı Donald Trump, Dünya Bankası’na Çin’e borç vermemesi çağrısında bulundu. Trump’ın bu çağrısı, Dünya Bankası’nın Washington’un itirazlarına rağmen, Pekin’in borç talebine olumlu yanıt vermesinin ardından geldi.

Dünya Bankası bu hafta 2025 yılına kadar Çin’e yıllık 1 ila 1,5 milyar dolarlık düşük faizli borçlanma planını onayladı. Bu borç, 5 yıl önce üzerinde anlaşılan ortalama 1,8 milyar dolarlık borçlanmaya göre daha az bir kaynak aktarımı içeriyor.

Trump, Twitter’dan paylaştığı mesajında , “Dünya Bankası neden Çin’e borç para veriyor? Bu mümkün olabilir mi? Çin’in zaten çok parası var yoksa da yaratıyorlar. DURUN!” ifadelerini kullandı.

Dünya Bankası'nın Reuters haber ajansına gönderilen açıklamadaysa, Çin’e sağladıkları kaynakta gözle görülür biz azalma olduğu, bu azalmanın aralarında ABD'nin de bulunduğu Dünya Bankası üyelerinin üzerinde uzlaştığı anlaşmaya göre süreceği ifade edildi.

Dünya Bankası Çin’e 2017 yılında 2,4 milyar dolar 2019 ‘da da 1,3 milyar dolar kaynak sağladı.

Ancak Çin’in yeterince zengin olduğunu savunan Trump yönetimi bu azalmadan tatmin olmadığını daha önce de dile getirmişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden ve Erdoğan Nato Zirvesinde Görüşecek - 27 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:42 0:00
XS
SM
MD
LG