Erişilebilirlik

Trump: 'Cohen’e Yasayı Delmesi İçin Asla Direktif Vermedim'


Başkan Donald Trump, dün üç yıl hapis cezasına çarptırılan eski avukatı Michael Cohen’e yasayı delmesi için “asla direktif vermediğini” öne sürdü.

Cohen, dün New York’taki mahkeme tarafından, Trump’ın ilişkisinin olduğu iddia edilen iki kadına seçim kampanyası sırasında para ödenmesi sürecindeki rolü dahil bir dizi suçlamadan dolayı 3 yıl hapis cezası almıştı.

Cohen ve federal savcılar, ödemelerin 2016 başkanlık seçimlerini etkilemek için Trump’ın talimatıyla yapıldığını belirtmişti.

Mahkeme kararına ilk tepkisini Twitter üzerinden dile getiren Trump, “Asla Michael Cohen’e yasayı delmesi için direktif vermedim. O bir avukattı ve yasaları bilmesi gerekiyordu. Yaptığı iş hukuk danışmanlığı ve bir hata yapıldıysa bunda avukatın büyük sorumluluğu vardır” ifadesini kullandı.

Ödemenin kampanya fonlarından yapılmadığını vurgulayan Trump, Cohen’in suçlu bulunduğu hususlarının birçoğunun kendisiyle alakalı olmadığını, kampanyayla alakalı iki suçlamanın da suç niteliği taşımadığını savundu.

Trump, “Bu suçlamaları kabul etmesinin tek nedeni, başkanı utandırmak ve indirilmiş hapis cezası almaktı, onu da yaptı” dedi.

Trump’ın eski avukatı Micael Cohen, mahkemede cezasının açıklanmasından hemen önceki ifadesinde “Bu adama körükörüne bağlılığım beni aydınlık yerine karanlık yola sürükledi. Onun kirli işlerini örtbas etmenin benim görevim olduğunu hissettim” demişti.

XS
SM
MD
LG