Erişilebilirlik

Trump Çin’e Ek Vergileri Twitter’da Kutladı


Başkan Donald Trump, 200 milyar Dolarlık Çin ithal ürününe gümrük vergilerini yüzde 10’dan yüzde 25’e çıkartan kararının yürürlüğe girmesini Twitter’da kutladı. Trump, “Çin’le çılgın bir ticaret içinde yıllarca her yıl 500 milyar Dolar kaybettik. Bu artık olmayacak” dedi.

Sosyal medya hesabından sabah erken saatlerde peş peşe mesajlar yayınlayan ABD Başkanı, “Çin artık ABD’ye 250 milyar Dolarlık mal ve üründe yüzde 25 gümrük ödemeye başlamışken, Çin’le görüşmeler uyumlu bir şekilde sürüyor ve aceleye de kesinlikle gerek yok” diye yazdı.

Bu dev ödemelerin doğrudan Maliye Bakanlığı’na gittiğini belirten Trump, kalan 325 milyar Dolarlık Çin ürününe de uygulanacak yüzde 25 ek gümrük vergisi için sürecin başladığını duyurdu.

Trump, ABD’ninse Çin’e yaklaşık 100 milyar Dolarlık mal ve ürün sattığını, bunun çok büyük bir dengesizlik olduğunu da belirtti ve “Gümrük vergilerinden alacağımız 100 milyardan fazla Dolarla, muhteşem çiftçilerimizden Çin’in bugüne kadar aldığından çok daha fazla tarım ürünü alacağız ve bu ürünü insani yardım olarak yoksul ve aç ülkelere göndereceğiz. Bir yandan da Çin’le, yeniden anlaşma yapmaya çalışmamalarını umarak, müzakereyi sürdüreceğiz!” ifadelerini kullandı.

“Çin yavaşlar biz hızlanırız’’

ABD’li çiftçilerden Çin’in aldığından da fazla, 15 milyar Dolarlık tarım ürünü almanın, geriye 85 milyar Dolar bıraktığını bunun da yeni altyapı ve sağlık ya da herhangi bir başka proje için kullanılabileceğini öne süren Trump, “Böylelikle Çin ciddi anlamda yavaşlar, biz de otomatik olarak hızlanırız” dedi.

Trump ayrıca,”Gümrük vergileri ülkemize, geleneksel en olağanüstü anlaşmadan bile daha fazla gelir getirecek. Hem de daha kolay ve hızlı bir biçimde. Çiftçimiz daha iyi ve hızlı çalışacak. Aç uluslar yardım görecek. Bazı ürünlerde muafiyet olacak ya da yeni kaynaklar sağlanacak” diyerek vergilerin ABD’yi zayıflatmayacağını aksine daha da güçlendireceğini savundu. Trump, “Sadece arkanıza yaslanın ve izleyin” dedi.

Trump Çin’i de, anlaşmaları son dakikada müzakere etmemesi konusunda uyardı ve “Burası Çin’in her şeyden yırtmasına göz yuman Obama Yönetimi ya da Uykucu Joe (Biden) Yönetimi değil” mesajı verdi.

Trump Twitter mesajlarında iki defa da, “Ürünlerinizi ABD’de üretin. Burada gümrük yok” diye yazdı.

XS
SM
MD
LG